Özhan Canaydın Konferans Salonunda düzenlenen 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GSYİAD) gelenekselleşmiş Sarı Kırmızı Kareler Fotoğraf ve İçerik Yarışması'nın ödül törenine katılan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

MKE Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e saldırısıyla ilgili de konuşan Özbek, "Pazartesi günü Ankara'da oynanan maçın sonunda hakeme yapılan hareketi tasvip etmiyoruz, kınıyoruz. Futbolun yeşil sahanın içinde kalması, centilmenliğin ön planda olması çağrımızdır. İtidal tavsiye ederek bu çağrıları çok yaptık. Şahsen yaptım, kulüp olarak yaptık. Hep itidal tavsiye ettik. O hareketin Türk futboluna zararı olmuştur. Bundan ders çıkararak sahalardaki sportif olayların sportif çerçevede kalması için elimizden geleni yapacağız. Çağrılara devam edeceğiz. Türk sporunun marka değerinin böyle konularla zarar görmemesi lazım. Herkesin ortak amacı var. Biz Türk sporunu yukarıya çekmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de böyle olayların tekrarlanmaması en büyük arzumuz" ifadelerini kullandı.

HALİL HOCA İNŞALLAH BU TRAVMAYI EN KISA SÜREDE ATLATIR

Halil Umut Meler'in en kariyerli Türk hakemi olduğunun altını çizen Dursun Özbek, şunları kaydetti:

"Halil hoca en kariyerli hakemimiz. Hocanın Türk futboluna küsmemesi lazım. Bu değerler kolay yetişmiyor. Tekrar aramızda görmekten memnun olacağız. Bir FIFA hakeminin bu olaya bağlı sahalardan uzak kalmasına gönlüm razı değil. İnşallah bu travmayı kısa sürede atlatır ve maçlarımızı yönetmeye devam eder. Bizim seçtiğimiz federasyon. Türk futboluna hizmet etmeye çalışıyorlar. Elbette bazı konuları düzeltmek mümkün. Bizim federasyonumuzdur. Akış içinde yapılması gereken düzelmesi gereken konular istişare ile düzeltilecektir. Bu federasyonu 6 ay önce biz seçtik."

"DANİMARKA'DA ŞAN BİZİM YANIMIZDA DEĞİLDİ"

UEFA Şampiyonlar Liginde iyi maçlar oynadıklarını belirten Özbek, "Şampiyonlar Ligi'nde devam etmeyi çok arzu etmiştik. Güzel de maçlar oynamıştık. Danimarka'da şans bizim yanımızda değildi. Yolumuza Avrupa Ligi'nde devam edeceğiz. Orada başarılı olmayı bekliyoruz. İyi bir takımımız var. İyi oynuyoruz. Şans bizim yanımızda olacak. UEFA Avrupa Ligi'nde kupaya kadar uzanmak istiyoruz. Beklentimiz çok yüksek, bu yüksekliğe bağlı olarak başarılı sonuçlar alacağız. Danimarka'da çok güzel taraftarımız vardı. İnşallah Avrupa Ligi'nde sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

Transfer çalışmalarına yönelik ise Özbek, "Konuyla ilgili çalışmalara başladık. Sol bek ihtiyacımız var. En kısa sürede halledeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.