Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Divan Kurulu nisan ayı toplantısında, Bankalar Birliği ve Kemerburgaz Tesisleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Özbek, Fenerbahçe'nin U19 takımıyla sahaya çıktığı Şanlıurfa'daki Süper Kupa maçıyla ilgili gündem yaratacak ifadeler de kullandı.

Sarı kırmızılı kulübün 9 aylık bilançoda kâr açıkladığına dikkat çeken Özbek, faiz sarmalından çıkmak için Bankalar Birliği'ne olan borcun kapatılması gerektiğini söyledi. Bu konuda hazırlıkların son aşamaya geldiğini belirten Özbek, 2024 yılı içinde yapılacak başkanlık seçimi öncesinde bu durumu çözeceklerini söyledi.

Öte yandan, Galatasaray'ın gelecek sezon Florya'daki tesislerden ayrılarak yeni yapılan Kemerburgaz'a taşınacağını söyleyen Özbek, Süper Kupa maçına da değindi.

Özbek'in açıklamaları şu şekilde:

"Galatasaray Sportif A.Ş.'nin 9 aylık bilançosu açıklandı. Bu dönemde yaklaşık 600 milyon liralık kâr açıkladık. Bu seviyeyi sene sonuna kadar taşımak istiyoruz. Ancak yükselen faiz oranları ve piyasa koşullarında hiç kolay olmayacak. Dolayısıyla kulübümüzün imkanlarını kullanıp bu faiz sarmalından çıkmanın yollarını bulmalıyız. Çözüm, Bankalar Birliği borçlarını ödeyip bu anlaşmadan çıkmaktır."

"BANKALAR BİRLİĞİ BORCUNDAN KURTULMUŞ ŞEKİLDE"

"Bugün mutlulukla ifade etmek isterim ki, Galatasaray Spor Kulübü bu konuda hazırlıklarını son aşamaya getirdi. Dönemimiz bitmeden bu sözümüzü tutarak yeni yönetimin Bankalar Birliği borcundan kurtulmuş şekilde göreve başlamasını sağlayacağız."

"YENİ SEZONDA KEMERBURGAZ TESİSİ"

"Bu borçlardan kurtulmak için atılması gereken adımlardan biri de, Florya Tesisleri'nden Kemerburgaz'a taşınmamız konusu. Kemerburgaz Tesisleri'nde inşaat devam ediyor. Önümüzdeki sezonun başından itibaren bu tesislerde olacağımızın müjdesini paylaşmak istiyorum. Mevcut durumu yerinde beraber görmek için UEFA Kupası'nın yıl dönümünde, yani 17 Mayıs'ta tesislerde piknik organize ediyoruz."

"BÜTÇE EKSİ RAKAMLA ONAYA SUNULACAK"

"Bildiğiniz gibi 27 Nisan'da bütçe genel kurulumuz var. Sayın Divan Başkanı da işaret etti. Geçmişte bütçe toplantıları az bir hazirunla yapılıyordu. Bu genel kurul için hazırladığımız bütçede göreceğiniz üzere, bütçemiz faaliyette artı veriyor. Bu durumun oluşmasını sağlayan en önemli şey, şu anda yasanın bize verdiği hak olan spotaj giderlerinin amatör şube ve altyapı harcamalarında kullanılması konusu. Yönetim olarak koyduğumuz hedeflerden uzaklaşmadan ama ayağı yorgana göre uzatarak bütçe planı yaptık. Fakat kulübümüzün Sportif A.Ş.'ye devam eden borç sarmalı yüzünden bütçe eksi rakamla onaya sunulacak. Her zaman konuştuğumuz sponsor ve yeni gelir kalemleriyle bu farkı mümkün olduğunca az tutmanın en önemli amaçlarımızdan biri olması gerektiğini düşünüyorum."

"PİS BİR OYUN OYNANIYOR"

"Taraftarlarımızı, bizi saha dışına çekmek isteyenlerin oyunlarına karşı sakin olmaya davet ediyorum. Pis bir oyun oynamaya devam ediliyor. Biz bu oyunun parçası olmayacağız. Sahanın içinde gereken cevabı onlara fazlasıyla vereceğiz."