Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Suudi Arabistan'daki Süper Kupa maçına ilişkin ilk kez konuştu.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nde basın toplantısı düzenleyen Başkan Dursun Özbek, 2. Başkan Metin Öztürk ve Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur'la gazetecilerin karşısına çıktı.

Konuşmasının bir bölümünde, Suudi Arabistan'da yaşananlar nedeniyle ertelenen Fenerbahçe ile Süper Kupa maçına değinen Özbek, süreç içerisinde yaşananları anlattı.

"FEDERASYONA MEKTUP YOLLADIK"

"Süper Kupa'nın Arabistan'da oynanması fikri baya eski, Ağustos 2023'e kadar gidiyor. Konu yeteri kadar camialarda tartışıldı ve bu konuyla ilgili Galatasaray Spor Kulübü, 17 Kasım 2023'te federasyona yazdığı mektupta, bu maçın Türkiye'de oynanmasının daha iyi olacağını, konunun 100. yıl itibarıyla önemli olduğunu belirten bir mektup gönderdi. Bu mektup, hiçbir zaman gündeme gelmedi, federasyonn söylemlerinde."

"KUPAYI DA CUMHURBAŞKANIMIZ VERSİN DEDİK"

"Federasyonda sayın Ali Koç'un da bulunduğu toplantılarda, bu niyetimizi söyledik. 'Türkiye'de oynayalım, 100. yıl, kupayı da sayın Cumhurbaşkanımız versin' diye, bu talebi sayın Büyükekşi'ye ve çalışanlarına ilettik. Neticede bu işin patronu Türkiye Futbol Federasyonu, onun aldığı karara biz de uymak zorundaydık."

"OLAY SİYASİLEŞTİ"

"Orada gelişen olaylar, oynamak üzere oradaydık. Gelişmeler maçın iptaline kadar gitti. Bundan sonra ortaya çıkan gelişmeler, ne bizim ne de sayın Ali Koç'un kabul etmeyeceği şekilde siyasileşti olay. İki ülke arasındaki ilişkiler uzun süreden beri düzelme yolunda, buna zarar verir hale geldi. Galatasaray olarak büyük üzüntümüz, konunun futbol karşılaşması olmaktan çıkıp, siyasi bir boyuta gelmesi."

"GALATASARAY OLARAK BİZİ ÇOK ÜZDÜ"

"Sayın cumhurbaşkanımızın bu konuda sarf ettiği emeklerin örselenmesi gibi, yani bu siyasi ilişkilerin bozulması yönünde değerlendirilmesi bizi çok üzmüştür. Onun için ikinci konu da, bunun siyasi bir olay gibi, siyasete alet olması da Galatasaray olarak bizi çok üzmüştür. Bu manada yorumlar yapıldı. Konunun ülke ilişkilerine zarar vermemesini arzu ediyoruz ve siyasi bir gündem oluşturmasını reddediyoruz."

"BELKİ SEÇİM HAFTASINDA OYNANABİLİR"

"Nerede oynanacağı konusu federasyonun konusu. Önce 26 Ocak gibi bir tarih belirlediler ama çok sıkışık gündem. Belki seçim döneminde 1 hafta boşluk var. Oraya koyarlarsa daha güzel olabilir diye düşünüyorum."