Galatasaray Divan Kurulu toplantısında konuşan Başkan Dursun Özbek, sarı kırmızılı kulübün mali durumu ve AKP'nin İBB Başkan Adayı Murat Kurum hakkındaki övgü dolu sözleri sonrası yapılan eleştirilere cevap erdi.

Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma nedeniyle Galatasaray'ın içinde bulunduğu duruma dikkat çeken Özbek, "Büyük finansal sorunlarından arınmış Galatasaray'ı, yeni gelecek arkadaşlara mayıs ayı sonunda teslim etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Özbek'in bu sözleri, mayıs ayında yapılacak seçimli genel kurulda başkan adayı olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yarattı.

Futbol takımında maaş krizi olduğu iddialarını kesin bir dille yalanlayan Özbek, sarı kırmızılı kulübü ziyareti sırasında, İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a destek mesajı vermesi konusuna da değindi.

Özbek, Murat Kurum'u "Şahsi kanaatim, Sayın Bakanın İstanbul için bir şans olduğu… Faaliyetlerini özellikle İstanbul’un ihtiyaçları çerçevesinde sürdüreceğinden son derece eminim" sözleriyle övdüğü için eleştirilmişti. 

Bazı kulüp üyelerinin kendisi aleyhinde imza kampanyası başlatmasına tepki gösteren Özbek, konuyla ilgili olarak kendisini savundu.

Dursun Özbek'in açıklamaları:

"Bankalar Birliği konsorsiyumu ile yapılan sözleşme çerçevesinde, göreve geldiğimiz 2022 Haziran ayından itibaren şu mecburiyetimiz var; yapılandırmanın 2019'dan itibaren yapılmasından dolayı faiz ve ana para ödemeleri ertelendi. Ve 2022'den itibaren ertelenen ödemeler için Bankalar Birliği konsorsiyumu, Galatasaray'ın ürettiği fonları bir yerde topluyor, yarısını faiz ve ana para ödemeleri için süpürüyor, diğer yarısını da Galatasaray için serbest bırakıyor."

"İKİ MİSLİ PARA GEREKİYOR"

"Basit bir anlatımla, bugünkü yönetimin, 2024 Mayıs'ından sonra gelecek yönetimin şu mecburiyeti var, bir hesap yaparak Galatasaray Spor Kulübü'nü gerektiği gibi yönetmek için gereken para ihtiyacı neyse bunun iki mislini oluşturmalı ki, hem borcu tasfiye etsin hem de Galatasaray'ı yönetsin."

"YAKINDA MÜJDELİ HABERLER VERECEĞİZ"

"Bu borç yükünden kurtulmak ve sizlere söz verdiğimiz gibi Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmak için önemli aşamalar kaydettik. Seçildiğimiz günden beri aynı şeyi söylüyoruz, bir an evvel bu borç, faiz sarmalından çıkmamız lazım. Yakın tarihte müjdeli haberler vereceğiz. Bu sayede yıllık 950 milyon TL'lere varan faiz yükünden kurtulacağız. Yaklaşık 18-19 aydır görevdeyiz. İlk gün ne söz verdiysek, çok daha büyük finansal sorunlarından arınmış Galatasaray'ı, yeni gelecek arkadaşlara mayıs ayı sonunda teslim etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"MAAŞ KRİZİ YOK"

"Son dönemde özellikle futbol takımı oyuncularımızın maaş ve ödemeleri üzerinden kulübümüzü karıştırma hamlelerini dikkatle izliyoruz. Bu manipüasyonlara itibar etmeyin. Kulübümüzde ter döken oyuncularımızın, prim dahil tüm ödemeleri yapılmıştır. Üç dört ay geriden geliyormuşuz gibi bir şey yok. Personelimize de ayın 1'i gelmeden maaş ödemelerini düzenli şekilde yapıyoruz."

1 Haziran 2023 ve 30 Kasım 2023 itibarıyla Sportif A.Ş. 6 aylık dönem için 3 milyar 87 milyon TL hasılat yapmış. Peki, 2022'de ne kadarmış? 592 milyon TL civarında. O günden bugüne, Galatasaray'ın hasılatını aşağı yukarı 5 misline çıkarmışız.

MURAT KURUM AÇIKLAMASI

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Murat Kurum'un kulübümüzü ziyaret sonrası oluşan gündemle ilgili söylemek istediğim birkaç şey var. Sayın Kurum'la, Emlak Konut başkanlığı, bakanlığı döneminde ve özellikle deprem felaketi sonrası kulübümüzün yaptığı çalışmalarda birlikte mesai harcama fırsatı buldum. Kendisiyle uyumlu ve verimli çalışma ortamımız oldu. Dolayısıyla Sayın Kurum'un kulübümüzü ziyaret ettiği gün kullandığım ifadelerin, bu 8 senelik süre zarfında yaptığımız çalışmalardan oluşan görüşlerimin bir paylaşımıdır."

"BU KOLTUK HER ŞEYDEN YÜCEDİR"

"Son günlerde bir metin dolaşıyor. Bir mektup dolaşıyor. Bu dilekçenin içeriğine diyeceğim hiçbir şey olmaz. Ama üslubunu ve kullanılan hitap şeklini kabul etmiyorum. Değerli arkadaşlar benim oturduğum koltuk, genel kurulun bana emanet ettiği kurucumuz Ali Sami Yen'in koltuğudur. Bu koltuk her şeyden yücedir. Günlük tartışmaların çok üzerinde ve korunması gereken bir makamdır. Tüm üyelerimizin ve taraftarlarımızın da bu hassasiyetle hareket edeceğine inanıyorum. Tabi sayın Divan Başkanı gönderilen dilekçeyi ve metni okuduğu zaman kullanılan ifadeleri siz de göreceksiniz."

"EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜM NOKTA..."

"Galatasaray'a yakışmadığını düşünüyorum. Bizim etik değerlerimiz, beni böyle düşünmeye sevk ediyor. En çok üzüldüğüm noktalardan birisi de, bu dilekçeye ön ayak olan kardeşlerimin, sürekli iletişim halinde olduğum, yönetiminde bulundukları kurumlarımızın her türlü taleplerini ve problemlerini paylaşmaktan çekinmeyen ve onlar için zerre tereddüt etmeden destek verdiğim isimler olması oldu. Bana bir telefon uzakta olan kardeşlerim, kendilerini basın açıklamasıyla ifade etmek istediler. Canları sağ olsun."