Avustralya'daki Sydney Teknoloji Üniversitesi'nde görevli bilim insanları bilim alanında çığır açacak bir adım attı. 

Bilim insanları yapay zekayı kullanarak beyin dalgalarını metne çeviren bir sistematik başlık geliştirdiklerini duyurdu. 

Taşınabilir başlığın beyin dalgalarını özel sensörler kullanarak yazıya dönüştürdüğü belirtildi. Başlığı takan kişilerin düşüncelerini anlık olarak yazıya dökmeyi başaran bu başlığın özellikle felçli ya da bilinci kapalı hastalar için büyük bir önemi olduğu belirtildi. 

Araştırmayı yürüten profesör CT Lin, "Bu araştırma bize beyin dalgalarının doğrudan yazıya dökülebileceğini gösterdi. Bu alanda yapılan ezber bozan bir araştırma oldu" dedi. Bilim insanları bu sayede gelecekte biyonik uzuvların kullanımının da yaygınlaşabileceğini ve insanların bu uzuvları sadece düşünerek hareket ettirebileceğini söyledi. 

Kamera karşısında yapılan denemelerde cihaz kusursuza yakın bir doğruluk oranına ulaşırken, profesör Lin, "Bu entegrasyon, nörobilim ve yapay zeka alanlarında yeni atılımların da önünü açıyor" ifadesini kullandı. 

Daha önce Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink isimli şirket de benzer bir atılım yapmak istemiş fakat Musk, bir kask yerine insanların beynine bir çip takılmasını savunmuştu. 

NASIL ÇALIŞIYOR?

Araştırmaya katılan katılımcılara bir cümle söylenmesi istendi. İstenen cümle, "İyi akşamlar! Umarım iyisinizdir. Ben kapüçino ile başlayacağım lütfen ve ekstra espresso alabilir miyim" olarak belirlendi. 

Katılımcı, bu cümleyi düşünürken yapay zeka aracılığıyla sistem bunları metne döktü. Sistem, "İyi akşamlar! İyi misin? Kapüçino, esktra espresso ile" dedi.