Mersin'in Silifke ilçesinde havaların sıcak geçmesinden dolayı karadutta hasat bu yıl 1 ay erken başladı. İlk hasatta kilosu 130 liradan alıcı bulan karadutlar, hasadın artmasıyla kilosu 90 liraya düştü. Özenle toplanıp paketlenen karadutlar, Irak, Libya, Mısır ve Katar'a ihraç ediliyor. Serada günde 100 kilo ürün hasat ediliyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun bin dekarlık alanda açık ve kapalı sahada dut yetiştirildiğini belirterek, "Çiftçimizden 80 ile 100 liradan alınıyor. Dekardan 2,5 ton toplamda 25 bin ton üretimimiz var. Yoğun işçilik gerektiriyor" dedi.

"TALEP ÇOK FAZLA"

Halise Sarıçalık isimli vatandaş Atayurt Mahallesi'nde domates ve çileğe alternatif olarak karadut üretimi yapmaya başladığını söyledi.

Erkenci karadutun hasadı ve talebinden mutlu olduklarını belirten Sarıçalık, "Dut hasadımız ocak ayının 5'inde başladı. Bu üçüncü hasadımız. Artan maliyetlerden dolayı 5 yıl önce karaduta yöneldik. Çok hassas bir meyve, toplarken ezmememiz lazım. Yurt içinde İstanbul'a Ankara'ya, yurt dışında ise Irak, Libya, Mısır ve Katar'a gidiyor. 130 liradan başladık bu sene. Tanesi 2,5 liraya geliyor. Dış devletlerde 'aşk meyvesi' olarak geçiyormuş. Şu an talep çok fazla" diye konuştu.

Üretici Arzu Kaçmaz ise, "Karadutlarımızın hasadına başladık. Küçük paketler olarak satıyoruz, içerisinde 35- 40 tane oluyor. Ürünü satma sıkıntımız yok" ifadesini kullandı.