Karne günü geldi ancak bugün şehir dışında olan ya da rahatsızlandığı için okula gidemeyecek öğrenciler için e Karne hizmeti bulunuyor. Sınav ve devam durumunun görüntülenebildiği e Okul uygulamasında e Karne de incelenebiliyor.

E KARNE NE ZAMAN AÇILACAK, NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

e Karne, 14 Haziran 2024 Cuma gününden itibaren itibaren "e-Okul.meb.gov.tr" internet sitesi "not bilgisi" bölümü üzerinden ulaşabilecek.

Öğrenciler talep etmeleri halinde ‘takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı’ belgelerini belirlenen okullarından alabilecek.

E KARNE GÖRÜNTÜLEME EKRANI

E-OKUL VBS SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

e-Okul VBS sistemine giriş yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “https://eokul.meb.gov.tr/” adresine giriş yapmak ve sağ tarafa “Veli Bilgilendirme Sistemi” başlığı altındaki istenen bilgileri doldurmak gerekmektedir. Bu aşamada T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Numarası ve güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgiler doğru girilirse ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşamada da öğrencinin kimlik bilgileri ve okul bilgileri sorulmaktadır. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı istenmektedir. Bu bilgiler de doğru girildiği takdirde sistem açılır.

Açılan ekranda sol menüde Devamsızlık Bilgisi, Not Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Yıl Sonu Notları ve Nakil Durumu gibi seçenekler yer almaktadır.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden karne notu hesaplaması ve sorgulaması kolayca yapılabiliyor. 

E-Okul girişi ile not bilgileri menüdeki "Not Bilgisi" bölümüne tıklayarak öğrenebiliyor. Açılan ekrandan e-Karneye ulaşılabiliyor.