Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından olan Trendyol, önümüzdeki yıl Doğu Avrupa’ya açılmaya hazırlanıyor. Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan,  “Amacımız Avrupa, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin de içinde olduğu bölgenin lider e-ticaret şirketi olmak ve 300 binden fazla yerli üretici ve esnafımızı bu bölgeye satış yapar hale getirmek” dedi.

12 MİLYON SİPARİŞ

İnovasyon zirvesi “InMerge Innovation Summit” kapsamında, Bakü’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Erdem İnan,  Azerbaycan’da 1.3 milyon müşteri ve 6.3 milyon siparişe ulaştıklarını söyledi. İnan, “Azerbaycan’daki sonuçlarımızdan çok memnunuz. Önemli bir adım daha atıyoruz. 2024 yılı ilk çeyrek itibarıyla Doğu Avrupa pazarına açılacağız. Romanya, Yunanistan, Macaristan ve Çekya ile başlayacağımız pazarda önümüzdeki dönemde ülke sayısını da artıracağız” dedi.  İnan, önümüzdeki dönemde Polonya, Slovakya ve Bulgaristan pazarlarına da  girmeyi planladıklarını  belirtti. İnan,  “2024 sonunda bu pazarda 2 milyon aktif müşteriye ve 4 milyonun üzerinde siparişe ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.  Kasım kampanyalarını bu yıl ilk kez yurt dışına açtıklarını ifade eden İnan, “22 bin satıcımız bu dönemde Azerbaycan’a ihracat yaptı” dedi.  İnan, 2023’te yurt dışı operasyonlarını 3 milyon müşteri ve 12 milyon sipariş ile tamamlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

Üç yılda 10 milyar dolarlık e-ihracat hedefliyor

■ Mikro ihracat ile yüzde 97’si KOBİ ve esnaf olan 300 bin satıcıyı ihracatçı yapmak istediklerini dile getiren yoruzTrendyol Grubu CEO’su Erdem İnan, “Gelecek yıl 2 milyar dolar, önümüzdeki 3 yılda 10 milyar dolarlık e-ihracat hacmine ulaşmayı hedeflİiyoruz. Aynı dönemde 5 milyar dolarlık yatırım da yapacağız” dedi. Öte yandan, Bakü’de düzenlenen basın toplantısına Trendyol Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan, Trendyol Grubu Azerbaycan Genel Müdürü İrem Çağrı Yılandil, Trendyol Tedarik Zinciri ve Uluslararası Operasyonlar Başkanı Ömür Özkardeşler katıldı.