Avrupa Merkez Bankası (RCB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Euro Bölgesi ekonomisinin dördüncü çeyrekte yeni bir daralmaya doğru gittiğini ancak bunun "enflasyonda geçici bir yükselişi" önlemek için yeterli olmayacağı uyarısında bulundu.

Luis de Guindos bu sabah Madrid'de yaptığı bir konuşmada 'yumuşak göstergelerin aralıkta ekonomik daralmaya işaret ettiğini, bunun da 2023'ün ikinci yarısında teknik bir resesyon olasılığını ve yakın vadede zayıf beklentileri artırdığını' söyledi.

Enflasyonun aralıkta yüzde 2,4'ten yüzde 2,9'a yükselmesinin ardından geçen yılki dezenflasyon hızının 2024'te yavaşlamasının muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

AVRUPA'DA ENFLASYON VE BÜYÜME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Euro Bölgesi'nde kasımda yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon aralıkta yüzde 2,9 olarak belirlenmişti. AB uyumlu verilere göre enflasyon aralıkta Fransa’da 4,1, Almanya’da 3,8, İspanya’da 3,3, İtalya ve Belçika’da yüzde 0,5 olarak belirlendi.

Ayrıca Euro Bölgesi ekonomisi Temmuz-Eylül döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 daraldı. Ekonomi önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 0,1 büyüdü.

TÜRKİYE'NİN BİR NUMARALI PAZARI

Öte yandan  Türkiye'nin ihracatında ve ithalatında AB ilk sırada yer alıyor. 2023'te ihracatta Türkiye'nin en büyük ortağı olan AB, toplam 104,3 milyar dolarla ilk sırada bulunuyor.

AB ekonomisindeki daralma ise talep sorunları nedeniyle Türk ihracatçısı için kötü haber anlamına geliyor.