Avrupa Merkez Bankası (ECB), ocak ayı faiz kararını açıkladı. Banka beklentilere paralel olarak faizleri sabit tutma kararı aldı ve mevduat faizini yüzde 4'de seviyesinde korudu.

Bankadan yapılan açıklamada, 3 temel politika faizini sabit bırakma kararı alındığı, refinansman faizinin yüzde 4,50'de, mevduat faizinin yüzde 4'de, marjinal fonlama faizinin de yüzde 4,75'de bırakıldığı kaydedildi.

Ekonomistlerin beklentileri mevduat faizinin yüzde 4’te sabit bırakılacağı yönündeydi. ECB ekim ayında faiz artışlarına ara vermişti.

'FAİZLER ENFLASYONUN DÜŞMESİNE KATKI YAPACAK'

ECB karar metninde pandemi acil durum tahvil alım programının 2024'ün sonuna kadar sürdürüleceği belirtildi.

Metinde borçlanma maliyetlerinin bu düzeyde yeterince uzun süre tutulmasının tüketici fiyatlarının kontrol altına alınmasına "önemli katkı" sağlayacağı kaydedildi.

Metinde ayrıca, gelen bilgilerin orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin önceki değerlendirmeyi büyük ölçüde doğruladığı belirtilerek, "Sıkı finansman koşulları talebi azaltıyor ve bu da enflasyonun aşağı çekilmesine yardımcı oluyor." ifadeleri kullanıldı.

LAGARDE: FAİZLER BİZİ HEDEFE ULAŞTIRACAK

ECB Başkanı Christine Lagarde, kararın ardından kameraların karşısında geçti. Lagarde şunları söyledi:

* Faizler bu seviyede kalarak bizi hedefe ulaştıracak. Sıkı finansal koşullar talebi baskılıyor. Veriler orta vadeli enflasyon beklentilerimizi teyit ediyor

* Euro bölgesi ekonomisi dördüncü çeyrekte duraksamış gibi duruyor. Veriler yakın vade için zayıf sinyaller veriyor.

* İş gücü için talep yavaşlıyor. Ancak bazı anketler ekonomide önümüzdeki dönemde büyümeni devam edeceğine işaret ediyor.

* Enflasyon baskısı ücretler tarafında devam ediyor.

* Jeopolitik gerilimler enflasyon için yukarı yönlü risk taşıyor. Orta Doğu'daki gerilimler enflasyona ilişkin yukarı yönlü bir risk.

* Masada aiz indirimleri konusunda konuşmanın erken olduğuna dair uzlaşma vardı.