Normalde, güzellik merkezlerini kurşunlamak “racona” terstir. Fakat Dilan ve Engin Polat’la birlikte güzellik merkezleri birden bire, olağanüstü ve şüpheli bir zenginleşmenin adresine dönüşünce mafya kapısında bitiyor.

Önce Banu Parlak’ın, sonra Dilan Polat’ın güzellik merkezleri kurşunlandı. Son bir haftada ise Ece Ronay’a ait Gebze ve Kadıköy’deki iki merkeze saldırı gerçekleştirildi.

Ancak son saldırı, kara para aklamakla suçlanan sosyal medya fenomenleri ile yeraltı dünyası arasındaki ilişkiyi en çıplak kanıtlıyor. 

ÖNCE VİDEO SONRA KURŞUN

Ece Ronay, geçen yıl ocakta evlendiği Mehmet Bilir’le şiddetli geçimsizlik nedeniyle mayısta ayrıldı. Bilir, geçen ay TV’ye çıkarak, Ronay hakkında “Kara para aklıyor. Dilan Polat özentisi” dedi.

Ronay, Instagram’da bir video ile yanıt verdi.

Ronay, eski eşinin, varlıklarını kaçırmak için başkaları üzerine gösterdiğini iddia etti. İki arabasının Gebze’deki Aka Otomotiv’de sergilendiğini ileri sürdü. Eski eşi hakkında, “Korkusundan, ‘Param yok’ demek için, denetimler patlarsa başına iş gelmesin diye arabaları galeriye koydu. Araçlarını orada bulabilirsiniz. Bu da bir ihbardır. Mallarını kaçırıyor” dedi.

Videodan sonra Bilir’in Kurtköy’deki güzellik merkezi kurşun yağmuruna tutuldu.

İki gün sonra...

1 Aralık’ta Aka Otomotiv kurşunlandı.

Üç saldırgan ateş ettikleri anı TikTok’ta yayınlandı. 

Görüntülerde, motosiklet kasklı saldırgan, “Kaan Akkuş abime selam olsun. Kılıcı keskin olsun” dedikten sonra dükkana dönerek, art arda 12 el ateş ediyor. Diğer saldırgan da dükkanın önüne Zülfikar kılıcı bırakıyor.

Paylaşılan ikinci videoda şunlar yazıldı:

“Mehmet efendi yakının olan çakma mafya Z.A., diğer yakını olan Ü.B., bi de çakma Z.’nin öne sürdüğü keltoş kardeşi, bunların ettiği ağır küfürlerin bedeli ağır olacak. Sizi uyardık, bize küfürle gelmeyin diye. Yeni başladık, yaşayıp göreceğiz.”

Saldırı sonrası, uyuşturucu baronu olduğu iddia edilen Hayalet Orhan lakaplı Orhan Ünğan’ın yakını olduğu belirtilen Muhammet Aka’nın ifadesi alındı. 

Aka, Ece Ronay’ın eski eşi Bilir’i 15 yıldır tanıdığını belirtiyor. Bilir’in iki aracını kendisine sattığını kaydeden Aka, “Mehmet ve Ece Ronay boşandılar. Ece, Mehmet’in iki aracını mal kaçırma galerimde tuttuğunu söyleyerek, bana iftira atmaktadır.”

Aka, saldırıyı Ronay’ın azmettirdiğini öne sürdü.

SERDAR SERTÇELİK'LE SEVGİLİYMİŞ

Ayhan Bora Kaplan’ın ‘sağ kolu’ olduğu iddia edilen Serdar Sertçelik ile Ece Ronay’ın sevgili olduğunu belirten Aka, ifadesinde şu bilgileri verdi:

“Olayı Ronay’ın azmettirdiğini düşünüyorum. Ronay, sevgilisi Serdar Sertçelik’e ulaşıyor. Serdar tetikçi işlerini yapan, Yunanistan’da kaçak olarak bulunan Kaan Akkuş’a söylüyor. Kaan’ın tetikçilere kurşunlattığını düşünüyorum. Aynı şekilde iki gün önce Bilir’in Kurtköy’deki şubesini kurşunlatıp paylaşım yaptı. Ece Ronay, Mehmet’in etrafındakilere zarar verdirmek için böyle davranmaktadır.”

Sertçelik, yaklaşık iki hafta önce Ankara’da restoranda silahla yaralanmıştı. Sertçelik, yanındaki kadına yan baktıkları iddiasıyla çıkan tartışmada ayağından vurulmuştu. Sertçelik’in yanındaki kadının Ece Ronay olduğu ileri sürülüyor.  

ÜÇ SALDIRGAN KAYIP

Diğer taraftan, polisin yaptığı araştırmada, saldırıda kullanılan motosikletin Bağcılar’da çalındığı saptandı. Motosikletteki  kişilerin Bağcılar’da oturan K.T., B.E. ve U.E. olduğu belirlendi. Üç saldırgan hala aranıyor. B.E.’nin basit yaralamadan, U.E.nin ise uyuşturucu kullanmaktan kaydı var.

Bu arada, 2 Aralık’ta Ece Ronay’ın Gebze ve Kadıköy’deki iki  güzellik merkezi kurşunlandı. Bu saldırının Aka’ya yönelik kurşunlamanın intikamı olduğunu düşünülüyor. 

Ronay, ifadesinde, Aka Otomotiv saldırısının kendisiyle ilgisi olmadığını savundu. 

“Benim böyle bir işle alakam olamaz. Aka, eski eşimin arkadaşı olduğu için birkaç kez görmüştüm. O kadar tanırım. Bana bir tehdidi olmamıştır” dedi. 

Ronay:

“Ben sosyal medya fenomeniyim. Herkesçe tanınan ve bilinen biriyim. Beni sevenler kadar sevmeyenler de var. Birilerini tehdit edip veya saldırıp adımı kullanabilmektedirler. Bu kişilerle, eski eşim hariç irtibatım yoktur.”

İki iş yerinin kurşunlandığını kaydeden Ronay, “Bunu yapanlar beni tehdit etmek istemişlerdir” dedi ve eski eşi Bilir’den şikayetçi oldu.

Aka Otomotiv’i kurşunlayanlar saldırıdan önce kameralara yakalandı.

Ece Ronay, suç makinası çıktı

Ece Ronay’ın tam adı Ece Ronay Taylan.

1998 doğumlu.

Diyarbakır Lice nüfusuna kayıtlı.

GBT kaydına göre 2014, 2015 ve 2016 yıllarında üç kez evden kaçtı. Ailesi karakola ‘Kayıp Şahıs’ başvurusunda bulundu.

2018’de İzmir’de alkollü araç kullanmaktan...

2019’da Gebze’de dolandırıcılıktan...

2020’de İstanbul’da kasten yaralamadan; Gaziantep’te Türk Milleti’ni, Cumhuriyeti, devletin kurum ve kuruluşlarını aşağılamaktan...

2023’te Kocaeli’de yaralama, tehdit, hakaret, mala zarardan ve İstanbul’da eski eşini tehdit, darp, mala zarar ve genel güvenliği kasten tehlikeye sokmaktan işlem yapıldı.

Ece Ronay’ın sevgilisi olduğu iddia edilen Serdar Serçelik ise

Sakarya nüfusuna kayıtlı ve 1986 doğumlu.

Sertçelik’in 2007’den 2023’e kadar yaralama, tehdit, hırsızlık, dolandırıcılık, mala zarar, resmi belgede sahtecilik, kumar oynatmak, yağma, suç örgütü kurmaktan 25 kaydı var.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında suç örgütü kurmaktan hakkında işlem yapıldı.

Saldırıyı azmettirdiği iddia edilen Hüseyin Kaan Akkuş’un ise Ordu Gölköylü ve 1998 doğumlu.  

Yunanistan’a gitmeden önce Bağcılar’da yaşayan Akkuş, 2014  -2023 arasında kasten öldürme, öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama dahil 20 suç kaydı var.