İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu, Trabzonspor maçında takımı sahadan çekme kararının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

19 Aralık akşamı İstanbul'da oynanan maçta, Trabzonspor'un ikinci golünden önce penaltı itirazında bulunan İstanbulspor cephesi, hakem Ali Şansalan ve VAR hakemi Serkan Tokat'ın pozisyonun temiz olduğu kararına varmasıyla sahadan çekilmişti.

İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarıalioğlu, saha içine girerek oyuncularını soyunma odasına götürdü. Bazı futbolcuların direnmesine rağmen maç 73. dakikada yarıda kaldı.

Yaşananların ardından basın toplantısı düzenleyen Başkan Sarıalioğlu, sporcularından ve teknik heyetinden özür diledi. Kararından pişmanlık duymadığını belirten Sarıalioğlu, "Trabzonspor'a rastlaması, sadece tesadüf. Benden fazla kimse Trabzonlu olmasın. Trabzonluluğumu kimseye değişmem. Hiçbir Trabzonlu da benden daha çok Trabzonsporlu değildir." ifadelerini kullandı.

Mehmet Büyükekşi ile telefonda görüştüğünü söyleyen Sarıalioğlu, "Futbol federasyonu istifa etmez, görevden alınılır. İstifa edecek yetkisi yok." dedi.

İşte Ecmel Faik Sarıalioğlu'nun açıklamaları:

"Bu maça rastladığı için Trabzonspor maçında yaşandı. Bir VAR, 5 dakikada karar veremiyorsa, 73. dakikada takımı maçtan çekiyorsam bunun sorumlusu hakemler, TFF. Biz değiliz. Trabzonspor'a rastlaması, sadece tesadüf. Benden fazla kimse Trabzonlu olmasın. Trabzonluluğumu kimseye değişmem. Hiçbir Trabzonlu da benden daha çok Trabzonsporlu değildir. İstanbulspor'un sahibiyiz, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz."

"BÜYÜKEKŞİ'NİN YÜZÜNE SÖYLEDİM"

"Federasyondan beni aradılar, sessizdeydi telefonum cevap veremedim. Sayın Büyükekşi'yle konuştum. Kendisini dinledim, ben de aday olduğu günden bu yana kadar kendisiyle ilgili ne düşünüyorsam hepsini tekrar söyledim. Sayın federasyon başkanımızın yüzüne söylemediğim hiçbir şeyi arkasından asla hiçbir zaman ne konuştum, ne söyledim. 20 kişinin içinde ne konuştuysam, her yerde onları konuştum."

"ADALET OLMASI LAZIM"

"Bugün itibarıyla geriye dönük kimseye borcum yok. Ne sporcuma, ne vergi dairesine. Borç listemiz cebimizde geziyor. Ceza gelmiş, küme düşmüşüz bunlar sorun değil. Burada adalet olması lazım. İstanbulspor'un, Kütahyaspor'dan, Vanspor'dan, Zonguldakspor'dan başka olmaması lazım. Her takım için adalet olması lazım. Bir sürü söylenecek şey var. Sadece İstanbulspor'la ilgili konuşuyoruz. Sonucu ne olursa olsun hiç önemli değil."

"ORADA İP KOPMUŞTU ZATEN"

"Kimsenin özel bir şeyi vardır, yoktur bilemem. O zamanki MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu. Seçildiği zaman mutlu olmuştuk. Askeri disiplinle bu işi başarabileceğine inanıyorduk. Biraz araştırdık. Sonuna kadar da destek olmuştum. Ve değişmesinin yanlış olduğunu o zaman da söylemiştim. Bugün bile çağırılıp değerlendirilmesi gereken bir MHK başkanıydı. O zamanki yapılan toplantılarda, tüm kulüplerimiz onu destekledi. Sonradan '1 dakika bile beklenemezdi' dedi, orada ip kopmuştu zaten. Sonradan destek veren bazı kulüplerimiz, sezon sonuna kadar beklenmesi gerektiğini söylediler. Sonuçta gelinen nokta bu."

"İSTİFA EDECEK YETKİSİ YOK"

"Futbol federasyonu istifa etmez, görevden alınır. İstifa edecek yetkisi yok. İstanbulspor'la alakalı, haftaya Sivas'a gideceğiz maçlarımızı oynamaya devam edeceğiz. Yapacak bir şey yok."

"BİRİNİ TOKATLAYACAK DURUMUM YOK"

"Doğruyu yaptığıma inanıyorum. Benim yapabileceğim bir şey yok. İnip birini tokatlayacak durumum yok. Gerek yok. Çocuklara dedim, gidin hakemden helallik alın, tebrik edin. Trabzonspor hocamızı tebrik ettim. Ertuğrul Doğan kardeşim zaten, sülalesini tanırım. Onları da uğurladık. Zaten Trabzonspor biziz. Trabzonspor benim yani."

"GALİP GELMİŞLER GİBİ PRİM VERECEĞİM"

"Sporcular haklı. Özür dilemem gereken birisi varsa, sporcular ve teknik ekibimdir. Başka kimseden özür dilemem diye bir şey yok. Hepsinin çoluk çocuğu var. Galip gelirlerse prim hakkı vardı. Bu maçta galip gelmiş gibi primlerini vereceğim. Aynı durum yaşansa, yine aynı kararı verirdim."