Fenerbahçe Opet ve Türkiye'nin A Milli Kadın Voleybol Takımı kaptanı, Eda Erdem Dündar onuruna 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir heykelin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış töreni, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde yapıldı ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, Eda Erdem Dündar, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı oyuncuları ve teknik ekibi törene katılım sağladı.

Ali Koç, Eda Erdem Dündar'ın kulüp için çok önemli olduğunu belirterek, "Dünyada çok az sporcuya nasip olacak bir kariyer, başarı, ve sevgiye sahip. Heykel, Fenerbahçe'nin efsane futbolcularıyla beraber yer alacak. Bu heykel, gelecek nesillere ilham kaynağı olacak. Fenerbahçe Voleybol Takımı olarak şu anda ligde lideriz. Avrupa'da da yarı finaldeyiz. Takımın arkasında yatan güç, Eda Erdem gibi vizyoner, öncü ve lider sporcularımızın azmi, inancı ve çalışmalarıdır." diye konuştu.

Eda Erdem Dündar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

Ne zaman hayatımda ters giden bir şey olsa, tribünlere bakmam yeterdi. Fenerbahçeli taraftarının bitmeyen desteği tüm dertlerimin ilacı gibiydi. Fenerbahçe armasını en iyi şekilde taşımak ve taraftarların başını öne eğmemek için mücadele ettim. Fenerbahçe'ye elimden gelen her şeyimi adadım.

"BESTE KULAĞIMDA ÇALACAK"

"Her zaman elimden geleni yaptım. Salonlardan başımız hep dik ayrıldık. Bir gün profesyonel hayatım son bulacak. Desteğinize ihtiyaç duyacağım günler olacak. Ömrümün geri kalanında beni bir şey zorladığında bu heykelin önünde duracağım ve 'Ne kaptanlar geldi' bestesi kulağımda çalacak. Beni Eda Erdem yapan şey, Fenerbahçe'ye olan aidiyetim ve koşulsuz sevgimdir. Sizleri çok seviyorum."

"BİZ KADINLAR ÇOK GÜÇLÜYÜZ"

"16 senedir kulübüm için hizmet ediyorum. Taraftarımızla ve camia ile çok güzel bir ilişkim var. Heykelde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu heykel, bir zorlukla karşılaştığımda bana devam etme gücü verecek. Bir kadın sporcu olarak işimi yaparken genç nesillere örnek olamaya çalışıyorum. Biz kadınlar çok güçlüyüz, yapamayacağımız bir şey yok."

Eda, heykelin kendisini memnun ettiğini belirterek, "Pınar Hanım ve ekibi çok yoğun çalıştı. Beni çok güzel resmetmişler. Umarım sizlerin de hoşuna gitmiştir." dedi ve bu başarıda emeği geçen herkese minnettarlığını dile getirdi. 

BAYAZIT: EFSANE OLMAK ZORDUR

Yönetim kurulu üyesi Simla Türker Bayazıt de Eda Erdem Dündar'ın Fenerbahçe efsanesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Efsane olmak, belirlenen bir hedef değildir. Belirlenen hedeflere ulaştığımızda sadece başarılı oluruz. Efsane olmak çok zordur. Sizi ölümsüzleştirir. Gelecek nesillere yön ve ışık veren bir fener olursunuz. Dünya tarihine baktığımızda efsane olarak belirlenen kişilerin heykelleri öldükten sonra dikilmiştir. Efsaneliğe layık görülen kadın sayısı da maalesef çok az. Atatürk'ün ilkelerinden, değerlerinden ve izinden hiç sapmadan hep daha ileriye ve daha iyiye gitmek için çalışıyoruz. Hayattayken heykelini dikerek, Eda'nın omuzlarına çok büyük yükler yüklediğimizin farkındayız. Eda'nın da her ağrılığı kaldırabilecek güçte olduğunun farkındayız."

Heykeltraş Pınar Öktem Doğan ise bu eserin Türk kadınını cesaretlendireceğini belirterek, "Eda'nın hikayesi, bize her zaman inanmayı, pes etmemeyi ve hayallerinin peşinden gitmeyi gösteriyor. Sporun sadece zaferlerle dolu olmadığını, zorlukların üstesinden gelme gücünü de gösteriyor. Eda Erdem, genç kızlarımıza ilham kaynağı olacaktır." dedi.