İlk kitabı 'Parasız Yatılı'yla 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanan, 'Gecenin Öteki Yüzü', 'Kırkyedililer', 'Benim Sinemalarım' kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran edebiyatçı-yazar Füruzan, gerçek adıyla Feruze Çerçi geçen günlerde tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti.

Öykünün yanı sıra şiir, roman, gezi yazısı, deneme ve çocuk edebiyatı türlerinde eserler veren Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan için 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nde Beyoğlu'ndaki bağlı olduğu yayınevinde bir veda töreni düzenlenmişti.

Yazar için bugün Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene sanatçı dostları ve okurları katıldı. Yazarın kızı Aslı Selçuk tören alanında taziyeleri kabul etti.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından yazar Füruzan, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

"BEDENEN GİTMİŞ OLABİLİR AMA KİTAPLARIYLA YANIMIZDA"

Annesine veda eden Aslı Selçuk, "Ben bunu bir veda olarak adlandırmıyorum aslında. O sürekli yanımızda, yaşıyor. Eserleriyle yaşamayı sürdürecek. Hatta yaptığımız veda töreninde bizi izlediğini hissettim. Çok büyük bir edebiyatçı, dünya ve Türk edebiyatında çok önemli bir yeri var. Bedenen gitmiş olabilir ama kitaplarıyla yanımızda. Okurlarına kitapları aracılığıyla ulaşmayı sürdürecek. Annemi bu şekilde uğurladığım için, çok mutlu ve gururluyum. Bugün hiç tanımadığım insanlarla bile konuştum. Okurları, sevenleri burada. O benim annem evet ama artık topluma mal olmuş bir insan. O toplumun sevdiği, Türk edebiyatının önemli isimlerinden birisi. Bu şekilde de kalmayı sürdürecek.Güzel ayrıldık annemle, konuştuk. Bana, 'Hiçbir şey için üzülme. Ben hep senin yanında olacağım' dedi. Bu yüzden güçlü durmam gerekiyor" diye konuştu.

"GENÇLİĞİMİZİN İLK ÖNEMLİ KADIN YAZARIDIR"

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk de "Füruzan bizim gençliğimizin ilk önemli kadın yazarıdır. Gecekondu mahallesinde büyümüş bir insan olarak söylüyorum, o bizi ilk defa yazan insanlardan birisidir. Ben onun 'Parasız Yatılı'sını okuduğumda o romanda kendimi ve arkadaşlarımı buldum. İnsana derinden bakan, kızlara, çocuklara, kadınlara, yoksullara bu kadar derinden bakan önemli yazarlarımızdan biriydi" dedi.

"TÜRKİYE'YE İMZASINI ATTI"

Füruzan'ın 52 yıllık dostu yazar Yalvaç Ural ise, "Füruzan ile tanıştığımda ben 26 o 32 yaşındaydı. Gerçekten çok güçlü bir yazar olarak yaşadı. Yazdıklarıyla kendine geniş bir okur kitlesi kazandı. Herkesin sevdiği bir yazar olarak bugüne kadar yaşamını sürdürdü. Onu özlemle anıyorum. Fuarlarda gördüğümüzde birbirimize sarılırdık. O güzel bir yaşam geçirdi. İyi bir evlat yetiştirdi. Türkiye'ye imzasını attı. Herkesin severek okuyacağı bir yazar aramızdan ayrıldı" ifadelerini kullandı.