Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde (CAL) 19 yıl edebiyat öğretmenliği yapan ve son olarak proje okulları kapsamında imam hatip lisesine tayin olan Mustafa Turgut, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Proje okullarının efsane öğretmenlerinden olan ve CAL'daki öğrencilerinin MUTU'su olan Turgut, 58 yaşındaydı. Zonguldak'ta maden işçisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Turgut, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunuydu. Öğretmenliğe 1987 yılında Tunceli İmam Hatip Lisesi'nde başlayan Turgut, uzun yıllar Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı.

Proje okul yönetmeliğinin çıkmasının ardından bu okulla ilişiği kesilen Turgut, son olarak bir imam hatip lisesinde öğretmenlik yapıyordu.

[old_news_related_template title="Efsane öğretmenler..." desc="İsmail Aktaş ve Mustafa Turgut... Onlar İstanbul'un efsane öğretmenlerinden. Farklı eğitim anlayışı, öğrencilerine yaklaşım tarzları ve hayatlarına dokunuşlarıyla biri Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin diğeri de Vefa Lisesi'nin efsanesi haline geldiler. Öğrencilerin idolü olan Turgut ve Aktaş'la konuştuk..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/11/mutu.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/efsane-ogretmenler-1525822/"]

Eğitim-Sen üyesi Turgut, öğrencileriyle kurduğu ilişki, ders işleme şekliyle sıradan öğretmenlerden ayrılarak, efsane öğretmenlerden biri olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda sozcu.com.tr'ye konuşan Turgut, geliştiği sayı oyununu şöyle anlatmıştı:
“7-8 yıl önce iki ders üst üste işleyecektik. Bir öğrencim ‘Hocam bizi erken bırakın’ dedi. ‘Tamam ama beni sayı oyununda yenerseniz’ dedim. Okulun ‘Akıl Oyunları’ takımında Okan var. ‘Okan sizi yener, biz de gideriz’ dediler. Bütün sınıf Okan’ın arkasında… Okan beni yenmeye çalışıyor. Tabi yenemedi ama ama ben yine de gönderdim. Okuldaki otoriter havayı kaldırmıştık. Mesela öğlen arasında 20-30 kişi topluca Eminönü’ne pide yemeye gidiyorduk. Ya da ‘Haydi kurufasülyeciye’ diyorduk, Süleymani’ye iniyorduk. Özetle çocukları çok yormayan, sıkmayan, aşırı saygının yerine sevgiyi koyan bir tarzı geliştirmeye çalışıyorsunuz.”

Röportajın tamamı için tıklayın...