Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi’ni 3,5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarına avlanmak için gelmeye çalışan Yunan balıkçılara engel olan Türk sahil güvenliğinin, Yunan sularını ihlal ettiği ileri sürüldü.

Konunun Münih’te düzenlenen uluslararası toplantılarda Türk ve Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından masaya yatırıldığı iddia edildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağıl Gümüşlük Mahallesi’ne 3,5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında 1996 yılında iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren krizin ardından her yıl kasım ve şubat ayları arasında balık avlama bahanesi ile Kardak kayalıklarına gelen Yunan balıkçıların Türk karasularını ihlal etmesinin ardından son 5 yıldır Kardak bölgesinde 24 saat nöbet tutan Türk sahil güvenliğinin Kilimli (Kalimnos) ve Leros adalarından gelen Yunan balıkçıları Kardak kayalıklarına yaklaştırmaması Yunan balıkçılarının ve basının kışkırtmalarına neden oldu.

YAKLAŞTIRMADILAR

Yunanistan’da yayın yapan Skai TV ve Rodiaki, Türk Sahil Güvenliği'nin Yunan balıkçıya çok yaklaştığını gösteren video görüntüleri yayınlayarak kendi sularını ihlal ettiğini iddia etti.

Yunanistan medyası, geçtiğimiz cumartesi günü  saat 15.00 sıralarında meydana gelen olayın Münih’te bulunan Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanları tarafından masaya yatırılarak görüşüldüğünü belirtti.

Kilimli (Kalimnos) ve Leros Adası’ndan gelen balıkçıların Kardak kayalıklarına gelmemesi için halen iki Türk Sahil Güvenliği'nin bölgede devriye gezdiğini, Türk yelkenli teknelerinin Yunanistan sahil güvenliği tarafından taciz edilmesini yine Türk Sahil Güvenliği'nin önlediğini SÖZCÜ TV kameraları görüntüledi.

Yunanistan sahil güvenlik botunun ise gelişmeleri Kilimli (Kalimnos) ve Keçi (Pserimos) Adası önlerinden izlemek ile yetindiği görüldü.