Avrupa ülkelerine gitmek için her yolu deneyen düzensiz göçmenler, bu hayallerini gerçekleştirmek için hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmiyor.

Meteorolojinin dünden bu yana Ege kıyıları için peş peşe yaptığı gök gürültülü sağanak yağışlar ile kuvvetli rüzgar uyarılarına rağmen küçük bir lastik bot içinde Yunanistan’ın Sisam adasına gitmek için denize açılan 30 düzensiz göçmen, tesadüfen kurtuldu.

Yağmur, fırtına ve siste kaybolarak yaklaşık 5 saat boyunca sürüklenen lastik bot içindeki düzensiz göçmenler siste karşılarına çıkan balıkçı teknesine sığındı.

“BU HAVADA NASIL AÇILDILAR BİLMİYORUM”

Bugün saat 09.00 sıralarında balık ağlarını toplayarak Kuşadası’na dönmeye hazırlandıkları sırada aniden ortaya çıkarak kendilerine yanaşan lastik bottaki düzensiz göçmenleri tekneye aldıklarını söyleyen Ali Bey teknesinin kaptanı Ali Sarıhan, şunları aktardı: 

“İzmir’in Pamucak sahili açıklarında ağ atmış çekiyorduk. Birden bir mülteci botu ortaya çıktı bize doğru geldiler. Tekneye atlamaya başladılar. 30 kişilerdi onları tekneye aldık.

Sahil güvenliği anons ettik. Kısa sürede yanımıza gelip boşalan lastik botu aldıktan sonra mültecileri limana kadar getirmemizi istediler.

Tekneye aldığımız çocuk ve kadın çoğunlukta olan göçmenlere sıcak çorba ikram ettik. Hava sisli ve pusluydu, yön bulmakta zorlanır, cihazlar sayesinde Kuşadası Limanı'nı zor bulurken onların bu havada nasıl denize açıldıklarını bilmiyorum”

KUŞADASI BALIKÇI BARINAĞINA GETİRİLDİLER

Sahil Güvenlik teknesinin eşliğinde Ali Bey teknesi ile Kuşadası balıkçı barınağına getirilen düzensiz göçmenler, burada Sahil Güvenlik ekiplerince teslim alındı.

Marina’ya götürülen düzensiz göçmenler buradaki sorgularından sonra Aydın Göç İdaresi yetkililerine teslim edildi.