Türk teknelerinin uluslararası sularda avlanmasına müdahale eden Yunan Sahil Güvenliği'ne, Ege’de düzensiz göçmenlerin geçişi için konuşlandırılan AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) tekneleri de katıldı. Balıkçıları Türkiye kıyılarında balık kalmadığı için açıldıkları uluslararası sularda ve iki kıyının bir birine çok yakın olması nedeniyle zaman zaman Yunan Sahil Güvenliği'nin müdahalesine, Frontex’e bağlı teknelerin de katılmasını eleştirdi. Son olarak uluslararası sularda ağ atan Türk balıkçılara Alman Sahil Güvenlik ekibi müdahale etti. O anlar kameraya yansırken, müdahaleye Türk balıkçı "Yunan'dan bıktık bir Almanlar eksikti" diyerek tepkisini gösterdi.

TAŞLI-SOPALI SALDIRILAR

Ege Denizi'nde avlanan Türk balıkçılarını, teknelerle yarattıkları dalgalarla taciz eden, zaman zaman demir sopalar, taşlarla saldıran Yunan Sahil Güvenlik unsurlarına Frontex tekneleri de katılmaya başladı. Türkiye kıyılarında bilinçsiz avlanma nedeniyle balıkların tükendiğini, bu nedenle uluslararası sulara gitmek zorunda kaldıklarını belirten Türk  balıkçılar, Yunan ve Frontex unsurlarının müdahalesinden yakındı.

YUNANLARA BİR DE ALMANLAR KATILDI 

Türk kıyıları ile Yunan adalarının birbirine yakın olması nedeniyle zaman zaman bazı trol teknelerinin sınır ihlali yapabildiğini de belirten balıkçılar, “Uluslararası sular  veya Yunan karasularına giren bazı trol teknelerine Yunanlılar sert müdahale ediyor. Bu yıl onlara bir de Alman Sahil Güvenliği katıldı” diyerek bu olaylara Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin müdahale etmek zorunda kaldığını, bunun da iki ülke arasında gerginliğe neden olduğunu belirtti.

"MECBUR GİRİYORUZ"

Uluslararası sularda Yunanlıların sürekli tacizine uğradıklarını, bu yıl onlara Alman Sahil Güvenliği'nin de katıldığını söyleyen bir tekne kaptanı, “Kıyılar bir birine çok yakın. Zaman zaman mecburen onların sınırlarına giriyoruz. Çok sert müdahale ediyorlar. Geçtiğimiz yıl teknemizin camını kırdılar. Yunanlıların dışında  İtalyan, Norveç, Alman  sahil güvenlik tekneleri var. Biz bu yıl oralardan uzak duruyoruz” diyerek sorunun diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

"YUNANLILAR SÜREKLİ TACİZ EDİYOR"

Trol ve gırgır teknelerinin kıyılarımızda balık bırakmadığını, küçük balıkların büyümesine izin vermediğini, bu nedenle açık denize ve Yunan sahillerine yöneldiklerini söyleyen başka bir balıkçı ise şunları söyledi:

- Uluslararası sularda hem Yunan Sahil Güvenliği hem de Yunanlı balıkçılar sürekli bizi taciz ediyor. Bu yıl onlara bir de Alman teknesi katıldı. Avlanma sıkıntısı çektiğimiz için o sulara gidiyoruz. Trol ve gırgır teknelerimizin bilinçsiz avlanmasına müdahale edilmeli. Her gün avlanan 4-5 santimlik küçük ölü balıklar kürek kürek denize atılıyor.

- Siz küçük balıkları öldürürseniz, büyük balık bulabilir misiniz? Trol ve gırgır teknelerinin denetim altına alınması gerekiyor. Türkiye kıyılarının genelinde bu var. Balığımızı tükettik.