Yıl sonu yaklaştıkça kimlik ve ehliyet değiştirmek için son gün tarihi araştırmaları da artıyor. Eski tip ehliyetlerin değişim süresi 31 Aralık 2022 itibarıyla sona erecekti ancak geçtiğimiz yıllarda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet yenileme süresi iki yıl daha uzatıldı.

KİMLİK YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN?

Yapılan açıklamaya göre; Mevcut kimliklerin geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır.
Kimlikler için herhangi bir değiştirme tarihi bulunmuyor. 

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN?

Ehliyetler için son değiştirme tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için geçtiğimiz senelerde süre verdi. Eski tip ehliyetlerin yenileme süresi 31 Aralık 2024 tarihinde doluyor. Ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirmeyen sürücülere 2025 yılından itibaren idari para cezası verilecek. Eski tip ehliyetin yenisi ile değiştirilmesi ücreti 15 lira belirlendi.

SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezinden ya da web portalı üzerindeki sürücü belgesi randevu sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.

SÜRÜCÜ BELGESİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Sürücü belgesi başvurusu, Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da çağrı merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine yapılır.

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

YENİ TİP EHLİYET BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenisi İle Değiştirilmesi İşlemlerinde 15 TL

Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenilenmesi İşlemlerinde​​​​​​ 769 TL yatırılması gerekiyor.