Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısı sonrasında faiz kararını açıkladı.

Piyasada ortalama beklenti, bugün faizin sabit tutulması yönündeydi.

Merkez Bankası bugünkü toplantıda politika faizini beklenilere parelel olarak yüzde 45'te sabit tuttu. Merkez'in kararının ardından ekonomistlerden ilk yorumlar geldi.

2023 Mayıs seçimlerinin ardından TCMB, haziranda 650 baz puan, temmuzda 250 baz puan, ağustosta 750 baz puan, eylül, ekim ve kasımda 500'er baz puan ve aralık ayında 250 baz puan, ocakta 250 baz puan olmak üzere 8 toplantıda toplam 3 bin 650 baz puan faiz artırmıştı.

'ASIL OLAN FAİZİ DEĞİL ENFLASYONU SABİT TUTMAK'

Ekonomistlerin yeni Başkan Fatih Karahan döneminin ilk faiz kararına ilişkin sosyal medya platformu X'ten değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez X'ten yaptığı paylaşımında "TCMB politika faizini sabit tuttu. Asıl olan faizi değil enflasyonu önce sabit tutabilmek sonra da düşürebilmek. Keşke ona uğraşsalardı" ifadelerine yer verdi.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu ise Merkez Bankası'nı faiz kararını paylaşarak "Enflasyon lobisi kazandı. Şahabi para politikasına dönüşün ilk adımı atıldı" ifadelerine yer verdi.

Ekonomist Uğur Gürses ise Merkez'in metnine atıfta bulunarak kilometre taşlarını betimlendiğini ve tepki fonksiyonunu biraz daha açık hale getirildiğini kaydetti.

Gürses paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Merkez Bankası,

1. Kilometre taşlarını betimlemiş:
"Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir."

2. Tepki fonksiyonunu biraz daha açık hale getirmiş:
"Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır."

'SINANACAKLARI GÜNLERE EPEY VAR'

Ekonomist Murat Kubilay bugünkü faiz kararına ilişkin yaptığı paylaşımının tamamında şu ifadelere yer verdi:

"İyisiyle kötüsüyle beklentilerle orantılı bir PPK kararından büyük çıkarımlarda bulunmamak sanırım en yerinde yorum olur. Daha fazla sıkılaşma veya erken gevşeme için sınanacakları günlere epey var. Bu iki duruma ilişkin de metinde çok bağlayıcı ve aracı içeren bir ifade yok.

Yeni başkandan farklı bir duruş beklemek manalı değildi. Öncekinin engel olduğu bir politika var mıydı? Toplumsal algıya dayanarak aynı duruma farklı yorumlar yapılmak isteniyor. Mevcut politikalarda bir değişiklik yok. Bunların değişmesine sebep olacak risklerde de yok. Nokta."