İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonuçlarını Sarıyer’deki CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda takip etti ve gelişmeleri kamuoyuna duyurdu.

İmamoğlu ilk açıklamasını iftarın ardından 19.50 sıralarında yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan İmamoğlu “Öncelikle  orucunu açan tüm vatandaşlarımızın orucunun kabul olmasını dilerim. Ramazan ayının güzellikleri ile geçmesini ve bütün duaların kabul olmasını dilerim. Sizleri İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığımızdan çok değerli İl Başkanımız Sayın Özgür Çelik Başkanımla selamlıyoruz” dedi.

GÖRMÜŞ OLDUĞUMUZ FOTOĞRAF BİZİ ZİYADESİYLE MEMNUN ETMEKTE

İmamoğlu son duruma ilişkin şunları söyledi:

- Şu an itibariyle yüzde 40’a doğru giden bir oranda veriye sahibiz. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki vatandaşımızın teveccühü, vatandaşımızın bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda. İyi verilerle şu anda verileri takip ediyoruz. Çok güçlü bir ekibimiz var. İl başkanlığımızda, il başkanımızın liderliğinde. Tabii ki aynı zamanda çok ciddi bir veri akışı sistemimiz var. Sandık başlarında, okullarda, ilçe ilçe başkanlığımızda bir de tabii ki İstanbul Gönüllüleri vasıtasıyla. Dolayısıyla şu an görmüş olduğumuz fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmekte.

- Ancak hiçbir seçim bitmeden sonuçlanmaz. Dolayısıyla şu anda oy tasnif işlemleri devam ediyor. Tabii ki öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi oyları tasnif ediliyor. Dolayısıyla bu noktada biz ilk etapta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylarını görebiliyoruz. Ve onun üzerinden konuşabiliyoruz. Ancak bizim için çok önemli ve en az büyükşehir belediye başkanlığı verisi kadar önemli iki doküman daha var. Bunlardan bir tanesi ilçe belediye başkanlığı verisi. Bir diğeri de ilçe meclis üyeliği verisi. Dolayısıyla bu her iki tutanak da bizim bu seçimde elde etmek istediğimiz verilerin bütüncül sonucunu  oluşturmakta.

GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ SANDIK GÖREVLİLERİNDE

 -Bu bağlamda şu an itibariyle biz bütün vatandaşlarımıza öncelikle oy kullanan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bu kutsal görevi yerine getirdikleri için. Cumhuriyetimizin demokrasimizin en kıymetli simgesi, bir nevi düğünü olan böylesi bir günde oy kullanma sorumluluğunu yerine getirme konusundaki hassasiyette iyi bir veriye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bunun yanı sıra tabii ki biz şu an itibariyle sandık başında görev yapan bütün hemşerilerimize, bütün görev alan arkadaşlarımıza da yine hassasiyet içerisinde sıkıntısız ne kadar sürerse sürsün. Umuyoruz ki en hızlı şekliyle olacaktır.

- Gündemi hızlıca toparlayabilmek adına ilçe belediye başkanlık sonuçlarının sonuçlanması ve ilçe belediye meclis üyeliklerinin sonuçlanması bizim için çok çok mühim. Bunları takip ediyoruz. Oradan da iyi sonuçlar, iyi veriler akmakta. Ama bütün bu sorular cevap bulduğunda biz o zaman daha net, daha rahat açıklama yapıyor olacağız. Şu an itibariyle bizim de gözümüz, kulağımız 33 binin üzerindeki sandığımızda bulunan sandık sorumluları, sandık görevlileri, başta partimiz adına görev yapan değerli yol arkadaşlarımız olmak üzere her birisinin hassasiyetle görevlerini olabildiğince seri bir biçimde toparlayabilmeleri.

- Bu konuda da özenli, gayretli ve hızlı geri dönüşlerini elbette istiyoruz. Şimdiden ifade edeyim ki sonuçlar her şeyden önce şehrimize ve ilçelerimize, bütün ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Tekrar Ramazan ayı akşamında tutulan oruçların kabulüyle hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlarım.