CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saraçhane’deki “Büyük Eğitim Mitingi” öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu İBB Bakırköy  Hizmet Binası’ndaki makamında ziyaret etti.

“CHP BELEDİYECİLİĞİNİN MARKALAŞTIĞI 5 YIL OLDU”

Özel, şöyle konuştu:

-31 Mart seçimlerinde göstermiş olduğunuz büyük başarı ve bütün Türkiye'nin gözünün üzerinde olduğu bir seçimi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı üçüncü kez ve en büyük farkla kazanmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. 

-Beş yıl önce, ilk önce daha küçük bir farkla kazanılmış ama sizin bu başarınız hazmedilemeyip seçimler yenilenmişti.

-O yenilenen seçimlerde İstanbul seçmeni ferasetiyle, iyi niyetiyle, hakkaniyetiyle ve adalet duygusuyla hareket ederek ve size çok büyük bir destek vermişlerdi ve beş yıl süreyle onlara hizmet etme imkanı bulmuştunuz. O beş yıl, Cumhuriyet Halk Partisi belediyeciliğinin markalaştığı bir beş yıl oldu. 

-Sonunda yapılan seçimlerde, bir önceki tekrar seçimde adalet duygusuyla hareket edenler, hakkınız yendiği için size destek verenler bu sefer oy verir mi diye merak edilirken onun da çok ilerisinde bu kez çok geniş bir memnuniyetle İstanbullular sizin göreve devam etmenizi ve İstanbul'a bir beş yıl daha hizmet etmenizi istediler. Bu görevi, bu sorumluluğu size ve ekibinize yüklediler.

“BUGÜN BİR TELAŞ VAR TÜRKİYE’DE”

Özel, hangi partiden olursa olsun seçilen bütün İBB meclis üyelerini kutlayarak başarılar diledi. 

-Bu dönem geçen dönemin aksine belediye meclis çoğunluğunun da grubumuzda olduğu ve bundan sonraki süreçte hizmetleri yaparken daha az engellenebileceğiniz, daha rahat hareket edebileceğiniz bir beş yıllık süreç olacak. 

-Tabii İstanbul'da, beş yılda Ekrem İmamoğlu ve ekibinin yaptığı belediyecilik 31 Mart gecesi Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütün Türkiye'ye yayılan ve o haritada nüfusun yüzde 65’ine, ekonominin yüzde 80’ine, toplanan verginin yüzde 87’sinin olduğu coğrafyaya hizmet etme imkanını yakalamamızda en önemli göstergelerden bir tanesi.

-Bugün bir telaş var Türkiye'de. Cumhuriyet Halk Partisi'nin İstanbul'da markalaşan hizmetleri şu anda bütün Türkiye’ye yayılıyor. Bütün yeni seçilen belediye başkanlarımız hızla halk lokantaları açmak için yer bakıyorlar. 

-Yeri tutanlar hazırlıklarını yapıyorlar. Hatta ilk birkaç tanesi açıldı bile. Diğer yandan kreşlerle ilgili çabalar var.

-Yurtlarla ilgili çok önemli çabalar var. Anne kart uygulamasının nasıl olduğunu ve nasıl yapılabileceğine ilişkin genel merkezimize, sizlere, bütün belediye başkanlarımızın ciddi şekilde yönelmeleri var.

-Biz tabii bu konuda İstanbul, Ankara başta olmak üzere geçmiş dönem çok başarılı belediyecilik uygulamalarıyla Mersin'de, Antalya’da, Adana'da yapılan işlerin Muğla'da, Aydın'da, İzmir'de uzun süredir sürdürülen Eskişehir'de sürdürülen halkçı belediyecilik uygulamalarının artık bir eş güdüm halinde ve bütün Türkiye'de aynı görünür yüzle vatandaşlarımıza sunulmasını önemsiyoruz.

“ATATÜRK'ÜN PARTİSİNİ İKTİDARA TAŞIMA SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Özel şöyle devam etti:

-Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde eğitim, eşgüdüm ve denetimin sağlanacağı yeni ve çok güçlü bir yapı hazırlandı. Yavaş yavaş çalışmalarına başladı.

-Önümüzdeki dönemde bütün Türkiye, sizin öncülüğünüzde başlayan vizyoner hizmetlerin CHP'nin bütün belediyelerine yayıldığını ve eş güdüm halinde yürütüldüğünü görecekler. 

-31 Mart seçimlerinden önce şöyle bir sorumluluğunuz vardı; Cumhuriyet Halk Partisi'nin israftan kaçan, hizmete yönelen, herkesi kucaklayan belediyeciliğinin İstanbul'da bir dönem daha tescillenmesi gerekiyordu.

-Ama bu seferki sorumluluğumuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu adil ve kamucu yönetim anlayışının ‘artık buraları böyle yönetenler Türkiye'yi de çok iyi yönetirler’ diyerek yapılacak ilk genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini iktidara taşıma sorumluluğumuz var. 

-Bu anlamda herkes bize bu gözle bakıyor. Ben sizin, ekibinizin, 90 bin kişilik İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailesinin de aynı motivasyonda, aynı görev bilincinde olduğunu görüyoruz. Büyük bir umutla, büyük bir gururla sizleri takip ediyoruz. Yolunuz açık olsun. Bir kez daha tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.

“SARAÇHANE’DE BUGÜN FARKLI BİR SES ÇIKACAK”

İmamoğlu da Özel’e ziyareti için teşekkür ederek “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gündemi oldukça yoğun. 16 milyon insana en güçlü şekilde hizmet etmek bilinciyle hareket ediyoruz. Özellikle son yerel seçimden sonra milletimizin bize yüklemiş olduğu sorumlulukları da derinden hissediyor ve buna layık olma konusunda da büyük bir organizasyon çalışmaları yürütüyoruz. Rutin işlerimizi  ortaya koyarken bir yandan da daha yenilikçi, daha güçlü ve daha  değerli işlere imza atan bir dönemi var etmek adına bu beş yılın  yine kendi bir önceki beş yılda yarışan, ama onun çok daha üzerine çıtayı koyabilen bir anlayışı ortaya koyma çabası içerisindeyiz. Bugün sizleri Bakırköy ana binamızda  misafir ettik. Bizim aslında ana yerleşke olarak  birkaç noktamız var. Ama elbette ki en önemli noktamız ve en kurumsal noktamız Saraçhane. Ama bugün Saraçhane'de  farklı bir ses çıkacak. Halkımızın farklı bir sorununa temas edecek bir buluşma söz konusu. Onun için sizi bugün Bakırköy'de misafir ettik. Tekrar gelmeniz bize mutluluk verdi. Ayağınıza sağlık, onur verdiniz” dedi.

MESİR MACUNU HEDİYE ETTİ

Ziyaretin ardından Özel, İmamoğlu’na mesir macunu hediye etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyaret sırasında da mesir macunu hediye ettiğinin hatırlatılması üzerine Özel “Sayın Cumhurbaşkanı'na dilediğimiz, iyi niyetle götürdüğümüz ve çalışmalarında başarılı olsun, sorunları çözsün diye verdiğimiz, güç versin diye verdiğimiz macunumuzu Ekrem başkandan esirgeyecek halimiz yok. Manisa'da, Fatih Sultan Mehmet’in yetiştiği topraklarda 478  yıl önce karılan bu macun, Manisa'da dört yıl sonra, pandemiden sonra ve geçen sene depremden sonra ilk kez bu sene saçılmıştı. Biz oradaydık. Ümit ediyorum gelecek sene Ekrem başkanımızla birlikte  törenlerde oluruz. Hem Büyükşehir Belediye Başkanımızın selamlarıyla hem de hastalıklardan uzak tutsun, güç versin, kuvvet versin diye Ekrem başkanımıza da  getirdik” dedi.

“BİRİLERİ  OSMANLI'YI  KENDİLERİNE KALMIŞ BİR MİRAS GİBİ GÖRÜYORLAR”

İmamoğlu da “Sayın Genel Başkanım, Manisa'da Şehzadelik yapan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, benim de doğduğum şehri de fetheden Fatih Sultan Mehmet. Dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet çok ortak payda. Müthiş bir sultan, padişah. Tarihe inanılmaz iz düşmüş. Manisa'ya da böyle güzel bir hediye bırakmış. Yüzyıllardır yaşıyor” dedi. Özel “ Bir yandan da şunu söyleyelim. Birileri  Osmanlı'yı ve bütün mirasını kendilerine kalmış bir miras gibi görüyorlar. Osmanlı'nın son dönemini de çokça sahipleniyorlar. Esas Fatih Sultan Mehmet altı yabancı dil bilen, mühendisliğe meraklı, dünyanın en iyi mühendislerini getirip dünyanın en güçlü toplarını döktüren, fizik çalışan, sürtünme mekaniği çalışan ve 19 yaşında babasının ölüm haberi geldiğinde duasını okuyup, beyaz atın üstüne atlayıp ‘beni seven arkamdan gelsin’ deyip Edirne'ye giden ve iki sene sonra İstanbul'u fetheden, fethederken de Manisa'da çalıştığı sürtünmeyi ortadan kaldırmayla ilgili meseleyi Edirne'deki ay çiçek yağlarıyla dökerek sürtünme katsayısını ortadan kaldıran gemileri karadan yürüten, yani bilime, fenne önem veren birisi. Ve Osmanlı'da sahiplenilecek şey sadece son dönemde çöküş döneminin, gerileme döneminin padişahlarının birtakım yasakçı uygulamalarını sahiplenmek yerine Fatih Sultan Mehmet'i sahiplenmek lazım. Dünyada ilk kez uçma fikrini aklına koyup da Galata Kulesi'nden uçan Hezarfen Ahmet Çelebi'yi görmek lazım. Tarihimizi bu cesur, kararlı, bilime fenne önem veren kahramanlarıyla da hatırlamak ve bugünkü yürüyüşümüze onların ışık tutmasını beklemek önemli. Donanmayı 30 yıl Haliç’te çürütenler yerine Haliç'i zincirle kapatanlara karşı donanmayı karadan yürütenleri örnek almak lazım” diye konuştu.