Mart 2022'de başlatılan çetelere karşı savaş devam ediyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, X üzerinden yaptığı paylaşımda asker ve polislerin videosunu paylaşarak şunları yazdı:

"Birkaç gün önce ülkemizin kuzey kesiminde iki cinayet yaşandı. 18 Sureños çetesinin üyeleri olan iki zanlıyı zaten yakaladık.

Şu anda 5 bin asker ve bin polis, bu çeteyi tamamen dağıtmak için San José Cancasque, San Antonio Los Ranchos, Potonico ve San Isidro Labrador bölgelerini kuşattı. Çetelerden geriye kalanları da yok edene kadar durmayacağız."

Bukele'nin paylaştığı videoda ağır silahlı birliklerle beraber, yakalanan iki adam da görülüyor.

Bukele, eylemin ülkenin kuzeyinde, başkent San Salvador'un yaklaşık 90 kilometre kuzeyinde meydana gelen iki cinayete yanıt olduğunu ve çeteden iki suçlunun yakalandığını söyledi.

Savunma Bakanı Rene Francis Merino Monroy da X'teki ayrı bir gönderide, "Bölgeyi tamamen temizleyeceğiz, çetelerin tüm kalıntılarını ortadan kaldıracağız" dedi.

Bukele, şubat ayında oyların yüzde 80'inden fazlasını alarak yeniden seçildi ve cinayetlerin son otuz yılın en düşük oranına indirilmesiyle geniş çapta itibar kazandı.