31 Mart yerel seçimlerinde kazananın kim olacağını şimdiden kestirmek çok zor.
Adayların hepsi güçlü isimler.

Mevcut belediye başkanı Şahin Şerifoğulları yeniden AKP’nin adayı oldu. CHP eski İl Başkanı Avukat Coşkun Çağlar Duran, partisinin belediye başkan adayı olarak sahneye çıktı.

Yeniden Refah Partisi’nin adayı Faruk Septioğlu çok tanınan bir isim. Eğitimci bürokrat Murat Aygen ise MHP’nin adayı olarak açıklandı.

Şöyle baktığımızda bu isimlerin hepsi Elazığ halkı tarafından bilinen ve tanınan isimler. Hepsi de seçimi kazanmak için var gücüyle çalışacak ve ipi göğüslemek için gayret gösterecek.

Ancak Elazığ’ın yapısına bakıldığında aday kadar temsil ettiği partinin gücü de çok önemli.

Bilirsiniz ülkemizde çoğu yerlerde bazen isimler partisinin önüne geçer. O yörede çok sevilen ve çok tanınan isimler hangi partiden aday olursa olsun seçimi kazanır. Ancak Elazığ’da bu denge eşit gibi. Yani hem aday önemli hem de temsil ettiği siyasi parti.

2020’de yaşanan depremden sonra kent halkının yerel yönetimlere bakış akışı değişti gibi.

Artık seçmen daha güvenli yapılarda yaşamak, depreme dayanıklı binalarda çalışmak ve depremin öldürücü korkusundan uzak olmak istiyor. Bunun içinde deprem ağırlıklı projelere öncelik veren başkan adayının şansı biraz daha öne çıkıyor.

Mevcut başkan Şahin Şerifoğulları bu dönem başarılı oldu mu bilinmez ancak gözle görünen bazı hizmetleri hayata geçirdi. Ancak yaşanan deprem sonrası halkın özellikle kentsel dönüşümlerde beklediği başarı oranını yakaladı mı bu tartışılır. 

Kent içi trafiğindeki keşmekeş ise eksi puan. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgi duyan Elazığlılar başkan Şerifoğlu’na bir şans daha verir mi, bekleyip göreceğiz.

Yeniden Refah Partisi’nin adayı olan Faruk Septioğlu siyaseten tecrübeli bir isim. Kentte etkin olan Palu siyasetinin temsilcisi Septioğlu, çok iyi çalışması ve halkın onay vereceği projeleri açıklamasıyla kazanan isimler arasında yer alır. 

Avukat Coşkun Çağlar Duran, CHP’nin Belediye Başkan adayı. Daha önce il başkanlığı görevinde bulunan Avukat Duran’a şans verenlerin sayısı az değil. Ancak diğer etkin adayların önüne çıkabilir mi bunu da seçim sırasında göstereceği performans ortaya koyacak. Eğer iyi çalışır, partili partisiz herkesin yüreğine dokunur ve destek alacak projeleri ortaya koyarsa şansı artabilir.

Ve MHP’nin adayı Murat Aygen. 

Elazığ’da eğitimcilik yapan ve halen Fırat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Doç Dr. Murat Aygen’in şansı diğer adaylara göre hayli fazla gibi.

Elazığ’da görev yaptığı süreler içinde herkesin yardımına koşan, yaptığı çalışmalarla takdir kazanan Murat Aygen hocanın bu seçimde belediye başkanlık koltuğuna oturmasını isteyenler, “Murat Aygen MHP’nin adayı ancak herkes tarafından takdir gören bir isim. Bu kentin tüm sorunlarını iyi biliyor ve çözüm konusunda akılcı projeleri var. Özellikle depreme dayanıklı yerleşim birimlerinin oluşturulması konusunda çok güzel projeleri var. Seçmenin sağ tandaslı ve devletçi bir yapısı olduğu göz önünde bulundurulursa Murat Aygen’in seçilme şansı hayli fazla” diyorlar.