Elazığ, depremler açısından birinci derecede riske sahip, hareketli bir fay kuşağında bulunan ve tarihinde ciddi felaketlerin yaşandığı bir ilimiz.

6 Şubat depremlerinden önce de Elazığ ciddi sallantılar yaşadı ve yıkıma uğradı.

Çok sayıda yurttaşımız bu sarsıntılarda hayatlarını kaybetti.

Binlerce kişi evsiz kaldı.

Evi yıkılmayan binlerce kişinin ise konutu oturulamayacak hale geldi.

Bunun üzerine devlet, Elazığ’da depremzedeler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla konut yapımına girişti.

Fakat ihalelerde bazı sıkıntılar yaşandığı kamuoyuna yansıdı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, köy konutu ihalelerinde fiyat farkı olduğunu ve toplamda 448 milyon TL zarar ortaya çıktığını iddia etti. 

Erol, kamu zararına olan bu ihalelerin tekrar gözden geçirilmesi ve ihalenin yenilenerek firmaların rekabeti artırması için yerel firmaların da yeni ihale sürecine dahil edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından 21/B (Pazarlık) usulüyle gerçekleştirilen bin 200 hafif çelik köy konutu yapım ihalesinde fiyat farkları dikkat çekmişti.

200 konut yapımı için en uygun teklif 457 milyon 654 bin 321 lira olurken, 300 konut için verilen teklifler arasında ciddi farklılıklar göze çarptı. 

Bir ihalede 300 konut için en uygun teklif 913 milyon 191 bin 95 lira iken, başka bir ihalede bu rakam 909 milyon 800 bin lira olarak teklif edildi.

Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nün 200 ve 300'er adet olmak üzere toplamda bin 200 hafif çelik konut yapım ihalesini yüksek fiyatlarla gerçekleştirdiğine dikkat çekerek şu açıklamada bulundu: 

"Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından köylere 200 ve 300 adet toplamda bin 200 adet hafif çelik konut yapım işi ihalesi gerçekleştirildi. 

İhale 21/B pazarlık usulüyle gerçekleşirken çeşitli firmalar çağrıldı. İki günde gerçekleşen ihalede konutların yüksek  fiyatlarla ihale edildiği görüldü. İşlerin isimlerine bakıldığında hafif çelik konutların bir adeti rekabet olan işte 2 milyon 288 bin TL olurken  aynı nitelikte olan diğer bir konut yapımı 3 milyon 44 bin TL’ye ihale ediliyor. 

Aradaki farkın konut başına yaklaşık 756 bin TL.  İhale edilen 300 adet konut ihalesinde aradaki  toplam tutar 226 milyon TL. Konut sahibi olmak isteyen bir vatandaşımız 3 milyon 44 bin TL’ye ev sahibi olurken başka bir vatandaşımız ise 2 milyon 288 bin TL’ye ev sahibi olacak kaldı ki burada devletin bütçesinden yaklaşık 448 milyon zarar edilecek. 

Bin 200 konutun yapım ihalesinde davetiye usulüyle çağrılan firmaların hangi kriterlere göre çağrıldığı kentimizde tartışma konusu olurken ihaledeki bu yüksek  fiyatlar verilmesi de tepkilere neden olmuştur ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’in çok yakın bir zamanda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ni yayınlamasına rağmen devletin bir kurumu olan Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, ihalesi yapılan bu işi hangi kriterlere göre gerçekleştirmiştir? 

Yapılan ihalelerde kamunun zarara uğrayacağı açık bir şekilde belliyken ve bu duruma yerel medyada da yer verilmişken yetkililerin buna karşı sessiz kalmaları doğru değildir. Yetkililerden beklentimiz kamu zararına olan bu ihalelerin tekrar gözden geçirilmesi ve ihalenin yenilenerek rekabetin artırılması için yerel firmalar da yeni ihale sürecine çağrılmalıdır." 

Tepkilerin ardından gerçekleşen ihalelerle ilgili iptal kararları çıktı.

Meridyen Konut Mühendislik ve Baylaz İnşaat ortaklığının aldığı 921 milyon 966 bin 753 TL’lik 300 adet hafif çelik konut yapım işi ve Dicle Proje İnşaat’ın aldığı 924 milyon 450 bin 759 TL’lik 300 adet hafif çelik konut yapım işi ihalelerinin yüksek fiyatlarla yapıldığı
gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi. 

Bütün bu haberleri Elazığlı gazeteci arkadaşım Evren Demirdaş, haberleştirip kamuoyuna duyurdu.

Evren’e halkın yanında yer alan habercilik anlayışı için ne kadar teşekkür edilse azdır.

Esasen, gazetecilik de böyle bir şeydir, halkın yanında, halkın yararına yer almaktır.

Tabi ki asıl teşekkür de CHP Milletvekili Gürsel Erol’a edilmeli.

Benim de hemşehrim olan Gürsel Erol, Elazığlıların haklarını savunurken aslında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hakkını savunuyor.

Gürsel Erol’un gündeme taşıdığı ve iptal edilerek yenilenecek olan ihale büyük olasılıkla devletimizi, milyonlarca liralık fazla ödemeden kurtaracak, vatandaşları da daha ucuz imkanlarla konut sahibi yapacak.

Şimdi gözler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yapacağı yeni ihalede.

Şimdi artık daha dikkatli davranılacağını biliyoruz.

Çünkü Elazığlıların, halktan yana vekilleri ve gazetecileri var!