Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38'e varan oranda zam yaptı.

100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL'ye yükseldi. 

Yeni tarife, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

EPDK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapılmıştır."

"Enflasyonu artırır" gerekçesiyle asgari ücrete ara zam yapmayacağını, memur ve emekli maaşlarında da enflasyon farkı dışında zam olmayacağını ilan eden hükümet, enflasyonu artıracak olmasına rağmen elektrik fiyatlarında artışa gitmiş oldu.

Zammın 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olması, memurların ve emeklilerin 6 aylık enflasyon farkı hesaplamasına dahil olmamasını da beraberinde getirecek.

Ticarethane ve sanayi tarifesinde artış yapılmadı. Sanayinin büyük bölümü ve ticarethanelerin bir kısmı satın aldığı elektriği tarife fiyatlarından değil serbest piyasa fiyatlarına endeksli anlaşmalarla alıyor.

ENFLASYONA ETKİSİ NE OLACAK?

Reuters'ın hesaplamalarına başvurduğu üç ekonomist hesaplamalarına göre zammın yıl sonu yıllık tüketici enflasyonuna (TÜFE) toplam etkisi 67 baz puan olacak. Etkinin 53 baz puanı temmuz ayında TÜFE'ye yansıyacak.

Elektrik fiyat tarifesine 2022 Eylül'den bu yana ilk defa belirgin artış yapılırken ekonomistler doğrudan etkilerin yanı sıra zammın TÜFE'ye dolaylı etkilerinin olacağını, dolaylı etkinin yıl sonuna kadar 40-50 baz puan olabileceğini belirttiler.

TÜFE'de elektriğin ağırlığı 2024'te yüzde 1,76 seviyesinde bulunuyor.