Elon Musk, Çin gezisini 24 saatten kısa bir sürede tamamladı ve Tesla için önemli bir zaferle ayrıldı. Pekin'de üst düzey yetkililerle yaptığı telaşlı toplantıların ardından Çin hükümeti, Tesla'nın gelişmiş sürücü destek hizmetini, kullanıma sunması konusunda onay sinyali verdi. 

Çinli yetkililer Tesla'ya, şirketin "Tam Otonom Sürüş" (FSD) yazılım özelliğini ülkede başlatma planını geçici olarak onayladığını söyledi.

Kaynaklar, ABD'li elektrikli araç üreticisinin, Çin teknoloji devi Baidu tarafından sağlanan haritalama ve navigasyona dayalı otonom sürüş hizmetlerini kullanacağını söyledi.

Onay, pazar günü Musk ile aralarında Tesla'nın üretim tesislerini kurduğu sırada Şangay'da daha önce Komünist Parti Başkanı olan Başbakan Li Qiang'ın da bulunduğu üst düzey Çinli yetkililer arasında yapılan toplantının ardından geldi.

VERİ GÜVENLİĞİ SORUNU

Tesla ile ilgili bir diğer endişe de veri güvenliğiydi ancak, Çin Otomobil Üreticileri Birliği ise pazar günü yaptığı açıklamada Tesla'nın Model 3 ve Model Y'nin testlerini geçtiğini ve Çin'in veri güvenliği gerekliliklerine uygun olduğunu söyledi. Hükümet destekli endüstri grubu, araçların, arabaların dışındaki kameraları kullanarak topladıkları yüz tanıma verilerinin yanı sıra sürücü ve yolcuların gerçek zamanlı verilerini nasıl işlediğini kontrol etti.

Tesla, Çin'de satılan arabalarının ürettiği tüm verilerin, 2021 yılında kurduğu bir veri merkezinde yerel olarak depolandığını söyledi.

Musk, ilk çeyrek kârının 2021'den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin ardından FSD'nin daha geniş çapta benimsenmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Çin'de FSD'yi piyasaya sürmesi halinde de Tesla'nın halihazırda FSD'yi sağlayan büyük Çinli otomobil üreticileriyle rekabet etmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Tesla'nın Çin'de üretilen araçlarının satışları geçen çeyrekte bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 4 oranında düşerken, pazarın geri kalanı aynı dönemde yüzde 15 büyüme kaydetti.

Musk, ABD'de ise FSD'nin benimsenmesini teşvik etmek için abonelik fiyatını yarıya indirdi.