SpaceX ve Tesla'nın sahini Elon Musk, Twitter'ı satın almış ve adını X olarak değiştirerek platformda pek çok sıra dışı değişim yapmıştı. Musk, şimdi de X için yeni bir içerik denetleme merkezi kurmayı planlıyor.

Musk'ın merkez için gözüne kestirdiği yer ise yine Austin... Austin, Elon Musk ile bir teknoloji merkezi olarak canlanıyor gibi görünüyor.

Musk, Austin'de devasa Tesla fabrikası ile on binlerce işçiyi istihdam ederken şirketin iş operasyonları başkanı olarak görev alan Joe Benarroch, X'in Austin'deki yeni içerik denetleme merkezi için 100 tam zamanlı çalışanı işe almayı hedeflediğini söyledi.

ÇOCUKLAR ODAĞINDA

Benarroch, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, şirketin yeni merkezinin ne zaman açılacağını söylemedi ancak açıldığında, çalışanların çocukların cinsel istismarı ile ilgili içerikle mücadeleye ve X'in nefret söylemine yönelik kısıtlamalarını uygulamaya odaklanacağını söyledi.

Benarroch, "X'in çocuklara odaklanan bir iş kolu yok, ancak suçluların CSE içeriğiyle ilgili herhangi bir dağıtım veya etkileşim için platformumuzu kullanmasını engellemek için bu yatırımları yapmamız önemli" dedi.

KULLANICILARIN YÜZDE 1'İNİ OLUŞTURUYORLAR

Şirket, X kullanıcılarının en az 13 yaşında olması gerektiğini belirtirken, günlük kullanıcılarının yüzde 1'inden azının 13 ile 17 yaş arasında olduğuna dikkat çekti.

Ekim 2022'de X'in kontrolünü eline aldığından beri kullanıcılar, Musk'ı platformun güvenliğiyle ilgili sert bir şekilde eleştiriyor. Görevi devraldıktan sonra, reklamverenler platformda nefret söyleminin artmasından endişe ederken Musk, içerik denetleme ekibinden yüzlerce içerik moderatörünü işten çıkardı.

Ünlü milyarder Twitter'ı satın alıp adını X olarak değiştirmeden önce kendisini "ifade özgürlüğü savunucusu" olarak tanımlamış ve platformu ifade özgürlüğü ilkelerine uymamakla eleştirmiş ve bunun demokrasiye temelden zarar verdiğini söylemişti.

Merkezin planları, sosyal medya şirketlerinin, içeriğin nasıl yönetildiğine ilişkin bilgileri ayrıntılı yıllık raporlarla kamuya açık olarak yayınlamasını gerektiren yeni yasadan sonra geldi.