Emekliler arasında oluşan 11 puanlık zam farkı emekli maaşı için ek zam seçeneğini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ocakta düşük zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammının daha yüksek olacağını, dengeyi sağlamak için ocak ve temmuz zamlarını birlikte değerlendirerek yıl bazında aynı seviyeye getirecek bir formül üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

EMEKLİ MAAŞI EK ZAM OLACAK MI?

En düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Beklentiler üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz koordinasyonunda çalışmalara başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları düzenleme için hazırlıklarını tamamladı.

Mevcutta 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, gelecek hafta yapılacak Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Kabinedeki değerlendirmelerin ardından neticelendirilecek çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e sevk edilecek. 

EMEKLİYE EK ZAM İÇİN AÇIKLAMA

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, TBMM'de gazetecilere açıklamada bulundu. Emekli maaşlarıyla ilgili Güler, "Emekli maaşlarında artış yapılmasıyla ilgili şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışıyor. Bir kanun teklifi hazırlığımız var. Ön görüşme yaptık. Önümüzdeki haftaya kadar neticelenirse değerlendirilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ocakta düşük zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammının daha yüksek olacağını, dengeyi sağlamak için ocak ve temmuz zamlarını birlikte değerlendirerek yıl bazında aynı seviyeye getirecek bir formül üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

EŞİTLİK İÇİN EMEKLİYE EK ZAM

SÖZCÜ’nün yaptığı hesaplamalara göre, dengenin sağlanabilmesi için işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin ocak zammının yüzde 37.57’den yüzde 45.62’ye çıkarılması gerekiyor. SÖZCÜ’nün yaptığı hesaplamalara göre, Merkez Bankası tahminlerinin gerçekleşmesi halinde bu yılın ilk 6 ayında tüketici enflasyonu yüzde 27.2 civarında gerçekleşecek. Bu durumda memur emeklileri yüzde 21.67, işçi emeklileri de yüzde 27.2 zam alacak. Yani ocakta 12 puan geriye düşen işçi emeklileri temmuzda 5.5 puanlık avantaj yakalayacak ancak fark kapanmayacak.

YILLIK 198 BİN 510 LİRA

Farkın kapanabilmesi için SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammının 8.05 puan artırılarak yüzde 37.57’den yüzde 45.62’ye çıkarılması gerekiyor. Bu durumda aralıkta her ikisi de 10 bin lira alan memur emeklisinin aylığı ocakta 14 bin 925 liraya, işçi emeklisinin aylığı 14 bin 562 liraya çıkacak. Temmuzda ise memur emeklisinin aylığı 18 bin 159 lira, işçi emeklisinin aylığı 18 bin 523 lira olacak. Yıllık bazda her ikisinin de cebine 198 bin 510’ar lira para gireceği için eşitlik kısmen de olsa sağlanmış olacak.

7.500 lira için farklı formül

Memur ve işçi emeklileri arasındaki farkı kapatmak için çalışılan formül, bir yıldır zam yapılmayan 7 bin 500 liralık en düşük emekli aylığını düze çıkarmaya yetmiyor. En düşük emekli aylığına en az yüzde 50 zam yapılacağı konuşulurken, bir yıllık enflasyon kaybının telafi edilebilmesi için zam oranının yüzde 65’in altına düşmemesi gerektiği belirtiliyor. Telafi artışı yapılırsa en düşük emekli aylığı 12 bin 375 liraya çıkabilecek. Bakanlar Kurulu’nun, bu hafta yapacağı toplantının ardından ilave zam oranlarının açıklanması bekleniyor.

İŞÇİ, ESNAF VE ÇİFTÇİ EMEKLİSİ BİR MAAŞ AZ ALIYOR

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine diğer emeklilere göre yaklaşık 12 puan daha az zam yapılması, 13.3 milyon emeklinin bu yıl yaklaşık 1 maaş tutarında kayba uğramasına yol açacak.

Geçtiğimiz aralık ayında her ikisi de 10 bin lira alan işçi emeklisinin aylığı bu ay yüzde 37.57 zamla 13 bin 757 TL’ye, memur emeklisinin aylığı ise yüzde 49.25’lik zamla 14 bin 925 TL’ye çıkacak. 


Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, önümüzdeki temmuzda yapılacak yarı yıl zammıyla işçi emeklisinin aylığı 17 bin 499 TL, memur emeklisinin aylığı ise 18 bin 159 TL olacak. Yılın tamamında memur emeklisinin cebine 198 bin 505 lira, işçi emeklisinin cebine de 187 bin 535 lira girecek. Böylece, yeni yıla her ikisi de 10 bin lira aylıkla giren iki emekliden işçi emeklisi, memur emeklisine göre 10 bin 970 TL daha az gelir elde edecek. İşçi emeklisinin kaybedeceği bu tutar, bugünkü bir aylık maaşına denk geliyor.

AVRUPA'NIN EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ikinci 6 ayında tüketici enflasyonunu yüzde 37.57 olarak hesapladı. TÜİK’in hesabına göre açıklanan emekli zamları, milyonlarca kişiyi hüsrana uğratırken, Türkiye, bu kez de emeklilere reva görülen 7.500 liralık maaş ile Avrupa ülkeleri arasında son sıraya yerleşti. Avrupa’daki akranlarının aldığı ücretle arasında uçurum olan emekli aylıklarında Hazine destekli en düşük maaş döviz kurunda yaşanan hareketliliğin ardından 230 Euro seviyesine kadar geriledi. Türkiye en düşük emekli aylığı olan 7.500 liraya denk gelen 230 Euro’luk maaş ile 27 ülke arasında en son sırada yer aldı.