Genellikle 3 yıllık bir süre için yapılan emeklilerin maaşını farklı bankaya yatırılması ve karşılığında emekli promosyonu ödenmesi yükselen hayat pahalılığının altında kalması nedeniyle kamu bankaları emekli promosyonunu güncelliyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli prmosyonu hakkında açıklamalarda bulundu. 

KAMU BANKALARI EMEKLİ EMEKLİ PROMOSYONU NE KADAR OLDU?

Emekli promosyonu kamu bankalarında 8 bin lira ile 12 lira arasında değişecek şekilde güncellendi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, emeklilere yönelik banka promosyonu ödemesi hakkında açıklama yaptı. Bakan Vedat Işıkhan, 2024'ün "Emekliler Yılı" ilan edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

* Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumumuzun yürüttüğü çalışmayla ilgili, kamu bankalarımızda emekli aylığı promosyon ödemelerini yaklaşık 2 katına çıkararak, aylık miktarına göre 8 bin ile 12 bin lira arasında olacak şekilde yükselttik.

KAMU BANKASI EMEKLİ PROMOSYONU BAŞVURU NE ZAMAN?

Kamu bankaları emekli promosyonu başvurusu 25 Mart Pazartesi günü itibariyle alınmaya başlayacak, promosyon ödemeleri ise 28 Mart Perşembe günü itibariyle yatırılmaya başlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın yaptığı açıklama şu şekilde;
* Cumhurbaşkanımız bunu Kayseri mitinginde kamuoyuyla ve emeklilerimizle paylaşmıştı. Kamu bankalarımız pazartesi günü itibarıyla promosyon güncelleme başvurularını almaya başlayacaklar.

* 28 Mart itibarıyla da inşallah süreci tamamlanan emeklilerimizin promosyonları da hesaplarına yatmış olacak. Diğer bankalarla da promosyon ödemelerinde artış sağlanması yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu gelişmeleri takip ediyoruz, belirlendiğinde ve sonuca vardığında emeklilerimizle paylaşacağız.

EMEKLİ BANKA PROMOSYONU BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Emekli promosyonu almak için bankalarında şubelerinden, internet bankacılığından mobil uygulaması üzerinden ATM’lerden ve SMS yöntemiyle başvuru yapılabiliyor. Promosyon ödemelerinden yararlanabilmek için maaş ödemelerinin 3 yıl boyunca ilgili bankadan alınacağına dair taahhüt verilmesi gerekmektedir.