Emekliler, maaşlarını artırma taleplerine yanıt vermeyen iktidarın; ulaşımda, tarım kredi marketleri, GSM operatörleri, sinema ve tiyatrolarda özel indirim başlatılacağına ilişkin sinyallerine tepkili. 

En temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilere indirimli uçak bileti 'müjdesi' bir kez daha tepkiyle karşılandı. Ankara'da bir emekli, "Emekli ekmek derdinde, günü kurtarma derdinde. Bunlar da tiyatroda indirim var, bilette indirim var... Washington'da yerlerimi ayırttım. Amerika yolcusuyum... Karayipler'e gideceğim... 200 kilometre uzakta memleketim var oraya gidemiyorum. Bayramda neyi ayıracaksın da gideceksin. İnsanın aklıyla alay ediyor bunlar" dedi.

AKP'li yetkililer, emeklilerin uzun süredir düşük maaşların artırılmasına yönelik taleplerine bir yanıt vermedi ancak ulaşım, tarım kredi marketleri, GSM operatörleri, sinema ve tiyatrolarda özel indirim başlatılacağını ilişkin açıklamalar yaptı. Emekli maaşlarıyla geçinemediklerini vurgulayan emekliler, indirim değil, emekli maaşlarına zam taleplerini bir kez daha dile getirdi. Emekliler, sıkıntılarını ve taleplerini anlattı.

"EKMEĞE MUHTACIZ"

Emekli Haydar Yordam:

- Bir ekmeğe muhtaç durumdayız şu anda. Öyle şeyler söyleniyor ki; 'emekliye tiyatroda, havaalanında indirim var'. İnsanın aklıyla dalga geçiyor bunlar. Emekli ekmek derdinde, günü kurtarma derdinde. Bunlar da tiyatroda indirim var, bilette indirim var... İnsanın aklıyla alay ediyor bunlar.

- Bayramda mutlaka bir plan yaptım. Washington'da yerlerimi ayırttım. Amerika yolcusuyum... Karayipler'e gideceğim... Şuradan memlekete gidemiyoruz. 200 kilometre uzakta memleketim var oraya gidemiyorum. Bayramda neyi ayıracaksın da gideceksin.

"10 BİN TL İLE NEREYE GİDİLİR"

Emekli Selma Çanalp:

- Emekliler için mümkün değil. Anca yeme içme ihtiyaçları karşılanabiliyor. Giysi bile alınmıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri'nde indirim falan yok. Her şey çok fena. Bayramda buradayız. Emekli, 10 bin lira maaşla nereye gidebilir.

"AKRABA ZİYARETİ BİLE ZOR"

Emekli Nurdan Avcı:

- Benim biraz yan gelirlerim olduğu için seyahat edebilirim. Ama sadece emekli maaşım olsa asla buraya bile gelemem çok zor. Emeklilerin akraba ziyaretlerini bile zor yaptıklarını düşnüyorum. Çünkü kimsenin kimseye ikram edecek tatlısı bile yok. Ttalının kilosu olmuş 500 lira. 

Başka bir emekli vatandaş ise, "Kendimi çok zor geçindiriyorum. Emeklinin parası mı var da uçağa binsin, gezsin. Alışveriş yapamıyoruz. 600 liraya kıyma mı alabileceğiz?" ifadelerini kullandı.