Türkiye’de emekli maaşları, asgari ücrete kıyasla hiç olmadığı kadar geriledi. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı, böylece asgari ücretin yüzde 58’i seviyesinde kaldı. Buna rağmen 2024 ‘Emekliler Yılı’ ilan edildi. 10 bin TL’lik aylığından başka geliri ve çalışacak kadar sağlıklı olmayan emekli yurttaşlar için pek çok kentte Belediyeler seferber oldu. Yerel yönetimler açlık sınırının altında kalan emeklilere ek ödemeler, alışveriş kartları su ve ulaşımda indirimlerle destek olmaya çalışıyor.

İSTANBUL

Kent Lokantaları ve pazar desteği gözde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi emeklilere sosyal destek kartı ve halk ekmek desteği veriyor. 65 yaş üzeri vatandaşlar için toplu taşıma ücretsiz. Emeklilere, sağlık taramaları ve muayene imkanları da sunuyor. Kent lokantalarında da 40 TL’ye 4 çeşit yemek veriliyor. Üsküdar Belediyesi yılda bir kez 5 bin TL, Tuzla Belediyesi de 15 bin TL pazar desteği veriyor.

ANKARA

40 bin emekliye her ay 2 bin TL ödeniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aylık 36 bin 592 emekliye destek ödemesi yapıyor. Et ve yakacak desteği de veriyor. ABB’de emeklilere ücretsiz sağlık taraması, tansiyon şeker kontrolü yapılıyor. 65 yaş üzeri vatandaşlar için metro, otobüs gibi toplu taşıma da ücretsiz oldu. Ankaralı emeklilerin sosyal aktiviteleri için ABB kültürel etkinlikler düzenlemeyi ihmal etmiyor.

BURSA

2 bin TL destek çeki ve suya % 25 indirim

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi emeklilere Kurban Bayramı’nda 2 bin lira destek çeki dağıtacak. Ulaşımda ve su faturalarında da yüzde 25 indirim yapılıyor. İhtiyaç sahibi emeklilere fatura ve gıda yardımı desteği de yapılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi de emekliye su tarifelerinde indirim yaptı. Gıda ve erzak yardımı yapılıyor. 65 yaş üzerine toplu ulaşım da ücretsiz.

MERSİN

Aşevi ve emekli evi hizmetleri sunuluyor

Emeklilere gıda ve erzak yardımının yanı sıra evde yemek yapamayan vatandaşlar için de aşevi hizmeti sunuyor. Mersin’de ayrıca emeklilerin sosyalleşebileceği ve kültürel faaliyetlere katılacağı ‘Emekli Evi’ açıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi emekli vatandaşlara  sosyal yardım kartı, günlük sıcak yemek, gıda ve erzak malzemesi, yakacak, kira gibi desteklerde bulunuyor.

GAZİANTEP

5 bin TL nakit destek tesiste % 20 indirim

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  Emekli Kart’ı hizmet sundu. 65 yaş üstü vatandaşlara su ve belediyeye bağlı sosyal tesislerde yüzde 20 indirim uygulanıyor. Belediyeye ait ‘Haydi Sofraya’ lokantalarında da emeklilere yüzde 20 indirim yapılıyor. Bu lokantalarda 4 çeşit yemek İstanbul’da olduğu gibi 40 TL’den satışa sunuluyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi de 10 bin TL maaş alan emekliye ‘Horoz Kart’ ile 5 bin TL nakit destekte bulunuyor.