Yüzde 5’lik zamla milyonlarca emeklinin mağduriyetini görmezden gelen iktidar, emeklilerin maaşlarında yaşanan kaybın açıklanması için Meclis’e taşınan soru önergelerini de umursamadı. CHP’nin “emekli maaşlarındaki kayıp”’ Saadet Partisi’nin “yetersiz emekli maaşı”’ ve İYİ Parti’nin “vatandaşın ekonomik sorunları” ile ilgili verdiği üç ayrı araştırma önergesi, AKP-MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, 10 bin lira emekli taban ücretini ‘müjde’ diye sunan AKP’lilere seslenerek, “Gelin milletvekilleri olarak bu mutluluğa ortak olalım, müjdeyi biz de paylaşalım. 10 bin lira ile bir ay geçinelim” dedi. Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan da “İktidar milletvekillerinin hiç emekli dayısı, halası, amcası yok mu? Hallerini hiç görmüyor musunuz? Emeklinin yüzü evladı harçlık isterken kızarıyor. Ev sahibinden köşe bucak kaçıyor’’ diye konuştu.

EK ZAM KABUL EDİLDİ

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş ise 10 bin liralık emekli taban maaşının ‘Öl’ anlamına geldiğini söyleyerek, “Bir emeklimiz ‘Açım, gidip Meclis’te kendimi mi yakayım?’ diyor. ‘Kök maaşa zam’ diye bir alicengiz oyunu buldunuz. Cumhurbaşkanı milletimizden fedakarlık istiyor. 2024 emekliler yılı olacakmış. Ayıp, günah. Siz kendi lüks hayatınızdan fedakarlık edin” dedi. Öte yandan en düşük emekli aylığının 10 bin liraya yükseltilmesi ile SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ek yüzde 5 artış içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifinin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

‘Biz bu zulmü hak etmedik’

Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Salman Hürkardeş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 5’lik ek zamma tepki gösterdi. Hürkardeş, “Biz bu zulmü hak etmedik. Kimseden sadaka, lütuf beklemiyoruz. Bedelini peşin ödediğimiz ömrümüzün sonbaharını insan onuruna yaraşır şekilde yaşamak istiyoruz” dedi. Cem YILDIRIM

‘Bir kilo mandalina eder’

Müjde olarak açıklanan yüzde 5’lik ek zamma yönelik tepkiler sürüyor. Aksaraylı emekli bir vatandaş, “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e gelince, emeklilere para yok bütçede, onlara gelince zam var. Bize gelince yok biz de sandıkta görüşeceğiz” dedi. Başka bir emekli ise  “Bana Tayyip’in lafını etmeyin. Bir kilo mandalina eder, bir de milletin karşısında zam verdim diye konuşuyor. 1 porsiyon kebap 250 lira, memurlara amirlere zammı yüklüyor da çiftçiye, çobana niye 10 lira veriyor” diye konuştu. (ANKA)