MİLYONLARCA memur ile emeklinin büyük umutlarla beklediği temmuz zammı için son bir adım kaldı. Haziran enflasyonunun tahmin edildiği düzeylerde gerçekleşmesi halinde işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine yüzde 25.2 ile yüzde 26.4 arasında zam yapılacak. 10 bin liralık en düşük emekli aylığına zam yapılıp yapılamayacağına ise iktidar karar verecek. Henüz iktidarın gündeminde bu emeklilere yönelik bir zam görünmüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) maaş ve aylıkların zam hesabında kullanılacak tüketici fiyat endeksini (TÜFE) ilk 5 ayda yüzde 22.72 olarak açıkladı. Haziran enflasyonunun yüzde 2.56’lık Merkez Bankası anket tahminlerini aşması halinde yüzde 26’lık zam garanti olacak.

FORMÜL FARKI

SÖZCÜ’nün hesaplamalarına göre, TÜFE haziranda yüzde 2 gelirse işçi emeklileri yüzde 25.2, memur ve memur emeklileri ise yüzde 19.76 oranında zam alacak. Bu durumda en düşük memur maaşı 33 bin 983 liradan 40 bin 698 liraya; 15 bin lira olan işçi emeklisinin aylığı da 18 bin 780 liraya çıkacak. TÜFE’nin yüzde 3 gerçekleşmesi durumunda ise işçi emeklisinin zammı yüzde 26.4’e, memur ve memur emeklisinin zammı yüzde 20.9’a çıkacak. Memur ve emeklileriyle işçi emeklileri arasındaki zam farkı, maaş formüllerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. İşçi emeklileri gerçekleşmiş 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor.

4 milyon emekli sıfır zam alabilir

ÇALIŞMA Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli aylığı en az enflasyon oranı kadar artmazsa 4 milyona yakın emeklinin sıfır veya resmi enflasyonun altında zamla karşı karşıya olduğunu belirtti. “Milyonlarca emekli sıfır veya resmi enflasyonun altında zam alabilir” diyen Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon oranında zam çantada keklik değil. Zam kök aylıklara yapılacağı için 10 bin TL’ye tamamlanan emekli aylığı en az enflasyon oranı kadar artmazsa 4 milyona yakın emekli sıfır veya resmi enflasyonun altında zamla yüz yüze. 8 bin TL kök aylığı olan emekli şu an 10 bin TL alıyor. Yüzde 25 artış olursa aylığı 10 bin TL olur. Yani sıfır zam alır.”