Uluslararası tarımsal ticaret devi Olam Agri'nin CEO'su Sunny Verghese, dünyanın 'gıda savaşlarına' doğru gittiği uyarısında bulundu.

Dünyanın en büyük tarımsal emtia tüccarlarından biri olan Verghese, jeopolitik gerilimlerin ve iklim değişikliğinin ülkeleri azalan arz konusunda çatışmaya itmesiyle dünyanın "gıda savaşlarına" doğru gittiğini söyledi.

Geçen hafta Redburn Atlantic ve Rothschild tüketici konferansında konuşan Verghese, yerel gıda stoklarını desteklemek isteyen hükümetler tarafından uygulanan ticari engellerin gıda enflasyonunu daha da kötüleştirdiği uyarısında bulundu ve "Petrol için birçok savaş yaptık. Gıda ve su için daha büyük savaşlar vereceğiz" dedi.

İklim değişikliğinin küresel verim üzerindeki etkisine değinen Verghese, aralarında Coca-Cola ve Associated British Foods'un patronlarının da bulunduğu tüketici endüstrisi yöneticilerini "uyanmaya" ve iklim değişikliği konusunda daha fazla adım atmaya çağırdı.

ENFLASYON NEDENİYLE SUÇLANIYORLAR

Rusya-Ukrayna savaşının ardından 2022'de gıda fiyatlarının yükselmesiyle rekor kârlar elde eden büyük tarımsal emtia tüccarları, kârlarını artıran zamlar aracılığı ile enflasyonu şiddetlendirmekle suçlanıyor.

Ancak Verghese, yüksek gıda fiyatları enflasyonunun kısmen hükümet müdahalesinin bir sonucu olduğunu savunuyor. Verghese, 2022'de savaşa tepki olarak ticaret engellerinin çoğalmasının "abartılı bir talep arz dengesizliği yarattığını" söyledi.

Gıda fiyatları Covid-19'un ardından tırmanmaya başlamış ve Ukrayna savaşının ardından, tahıl ve gübre ihracatının engellenmesiyle daha da yükselmişti. Bu durum yoksul ülkelerdeki gıda güvensizliğini derinleştirdi ve dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri hayat pahalılığı kriziyle karşı karşıya bıraktı.