Dünyanın ilk yapay zeka güzellik yarışmasına katılan bu kadınları oluşturan ekipte finale kalan 10 katılımcı belli oldu. Birinci olan ekip 419 bin TL (13.000 $) tutarındaki para ödülünü kazanırken birinci olan yapay zeka modeli ise tacına kavuşacak.

Diğer güzellik yarışmalarında olduğu gibi, burada da görünümün yanı sıra sosyal konulara olan ilgi gibi başka vasıflar da önem kazanıyor. Sahte modellerden bazılarının aslında birçok iyi amacı da desteklediği belirtiliyor.

Yarışma yapay zeka platformu Fanvue tarafından düzenleniyor. İşte iki tane de Türk kadının yer aldığı dünyanın en güzel 10 yapay zeka modeli finalistleri…

KENZA LAYLI

Kenza Layli'nin Instagram'da 190.000'den fazla takipçisi var. Yarışma jürisine göre, hesap operatörleri, avatarı Fas'ta kadın haklarını desteklemek için de kullanıyor.

OLIVIA C

Olivia, neredeyse 11.000 Instagram takipçisine çoğunlukla Portekiz ve diğer tatil yerlerinden anlık görüntüler gösteriyor. Jüriye göre yapay zekanın insanları değiştirmeden ne gibi avantajlar sunabileceğini göstermek istiyor.

ANNA KERDI

Anne Kerdi öncelikle Fransa'nın Brittany bölgesini, daha iyi tanınmasını sağlayarak turistlere tanıtmak istiyor. Aynı zamanda okyanusları korumak için çalışan bir kuruluşun elçiliğini yapıyor.

ZARA SHATAVARI 

Zara Shatavari Hindistan'da geliştirildi ve diğer şeylerin yanı sıra besin takviyelerini de tanıtıyor. Jüriye göre kadınlarda görülen hormonal bozuklukların nedenlerini de açıklıyor. Geliştirenler ayrıca yapay zeka kullanımından etkilenenler için bir kendi kendine teşhis aracı da geliştiriyor.

AIYANA RAINBOW

Eşcinsellerin ve transların hakları için kampanya yürüten Aiyana Rainbow Romanya'da geliştirildi.

LALINA

Fransız sahte model Lalina, erişimini (neredeyse 95.000 takipçi) farklı kültürler arasındaki anlayışı geliştirmek için kullanmak istediğini söylüyor.

SEREN AY

Türk yapay zeka fenomeni Seren Ay, kendi hesabı üzerinden dünyayı dolaşıyor ve aynı zamanda Türkiye'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün yanında çekilmiş sahte fotoğraflarda da yer alıyor. Başka karelerde de Örümcek Adam gibi film karakterlerinin rolüne bürünüyor.

ASENA İLİK

Türk katılımcı Asena İlik kadınlara seksiliği ön plana çıkarmadan da başarılı olabileceklerini göstermek istiyor. Bununla birlikte model, yapay zeka görüntülerinde sıklıkla göz alıcı pozlar veriyor.

ELIZA KHAN

Eliza Khan, Bangladeş'teki ilk yapay zeka influencer'larından biri. Geliştirenlere göre herkese adil davranılan bir dünya için çabalıyorlar.

ALIYA LOU 

Brezilya'dan gelen Lou, hesabında birçok sanatsal imaj gösteriyor ve yapay zeka görselleriyle dünyayı dolaşıyor.