Vatandaşın alım gücünün olduğu gün eriten enflasyonun Şubat ayında da yükselişine devam etmiş olması bekleniyor. Ekonomi yönetiminin geçici olarak nitelendirdiği yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının dağılımı Ocak ayında TÜFE aylık %6.7 ile belirgin bir artış gösterirken yıllık olarak %64.86 seviyesinde gerçekleşmişti. Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran aralıklarından bu yana Cumhurbaşkanlığı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3.650 baz puan yükseltti. TCMB geçen hafta bir haftalık repo faizini %45 seviyesinde sabit bırakmıştı. Şubat ayının başında yayınlanan enflasyon raporunda TCMB 2024 yılsonunda enflasyon tahmininde değişiklik yapmayarak %36 seviyesinde tutmuş, para politikasında mevcut %45 seviyesinde daha uzun süre devam mesajını onaylamış. Yerel seçimler yaklaşırken asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zaman gibi faktörlerin ve değer kaybı TL'nin Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini üzerinde yeni bir yukarı yönlü risk oluşturup oluşturulmayacağı piyasanın ayrı ayrı kalmaya devam ediyor. Merkez Bankası enflasyon tahminleri yıllık enflasyonun yıl ortasında doğru %70-75 bandına çıktıktan sonra 2024 yılını %36 seviyesinde tamamlayacağı yönünde.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK tarafından Şubat ayı enflasyonu 4 Mart Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak.

ŞUBAT AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE OLUR?

Enflasyonun Şubat ayında aylık %3.7 artması, yıllık TÜFE'nin ise %65.7 artması bekleniyor. 

Reuters'ın 14 ekonomistin çıkışıyla gerçekleştirdiği ankete göre, enflasyonun 2024'ün sonunda Merkez Bankası'nın (TCMB) %36 tahminlerinin oldukça üstünde %42.7 düzeyinde olması bekleniyor. 

Reuters anketinde Şubat'ta yıllık enflasyon tahminleri %65.1 ila %67.4 arasında bulunurken, aylık tahminler ise %3.3 ila %4.1 aralığında şekillendiriliyor. 

Ankette yılsonu tahmin aralığı %35 ve %45 aralığında seyrediyor. Ekonomistler, ay enflasyonundaki artışın özellikle gıda, dağıtım gibi sektörlerdeki fiyat artışlarının yanı sıra asgari ücrete sene başında yapılan %49 oranındaki zammın hizmet sektöründeki Fiyatlara sarkan etkisi değerlendiriyor.