Yeniden yükselişe geçen, vatandaşın alım gücünü günden güne eriten enflasyon oranı her ay vatandaşlar tarafından endişeyle bekleniyor. Yıl sonunda emekli ve memur maaş zammına doğrudan, özel sektör çalışanlarının maaşına ise dolaylı olarak etki edecek olan enflasyon TÜİK tarafından belirleniyor.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Nisan ayı enflasyon oranı 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00'da açıklanacak.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE KADAR, NE OLUR?

Enflasyonun Nisan ayında gıda ve hizmet fiyatlarında artış yaşanması nedeniyle aylık yüzde 3.4 artması, yıllık TÜFE'nin Kasım 2022'den beri en yüksek seviyesine çıkarak %70.3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 
Reuters'ın 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, enflasyonun 2024'ün sonunda ise Merkez Bankası'nın (TCMB) %36 tahminlerinin oldukça üstünde %43.5 seviyesinde bekleniyor. Yılsonu tahminleri ayrıca bir önceki ankette göre anlamlı bir değişim de göstermedi. 

Ankette yılsonu tahmin aralığı ise %40 ve %48 aralığında seyrediyor. Reuters anketinde Nisan'da yıllık enflasyon tahminleri %69.2 ila %70.9 arasında bulunurken, aylık tahminler ise %2.8 ila %3.8 aralığında şekilleniyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da ABD'deki bir sunumunda TCMB'nin %36 seviyesindeki yılsonu enflasyon tahminine piyasanın üç ay gecikme ile ulaşmasını öngördüğünü söylemişti. 

Yıl başında yapılan fiyat ayarlamaları ve asgari ücret zammının etkisiyle Ocak ve Şubat ayında TÜFE sırasıyla aylık %6.7 ve %4.53 artış göstermişti. Mart ayında TÜFE görece yavaşlasa da beklentilerin üzerinde seyretti ve aylık %3.16 artarak yıllık %68.5'e yükseldi. 

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini %8.5 seviyesinden %45'e yükseltmişti. Fakat enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alan TCMB Mart ayında bir haftalık repo faizini 500 baz puan daha arttırarak %50 seviyesine çıkardı. Finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığını belirten TCMB geçen hafta politika faizini %50 seviyesinde sabit tutarken enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunu sıkılaştıracağı görüşünü yineledi. TCMB enflasyonun Mayıs'ta zirve yaptıktan sonra para politikasındaki sıkılaşmanın gecikmeli etkisiyle yılın ikinci yarısında düşüş eğilimine girmesini ve sene sonunu %36 ile tamamlayacağını öngörüyor. Yıllık enflasyonda zirve beklentisi %73-%75 bandında.