Enflasyonda yükseliş sona erdi. Bundan sonra devreye girecek olan baz etkisi... Düşüş başlıyor. Dikkat edelim ufak bir ayrıntıya...

Fiyatlar düşmeyecek, artış hızı yavaşlayacak desek de bunu anlayacak insan sayısı çok fazla olmayacak. Meydanlar “düşürdük” diye inleyecek. Muzaffer komutan edası ile poz verecek.

★★★

Geçen yıl haziran ayında enflasyon aylık yüzde 3.92 çıkmıştı. Temmuz ayında ise yüzde 9.49 arttı. Ağustos ayında hız kesmedi ve yüzde 9.09 daha yükseldi.

Bu oranların altında açıklanacak her artış, yıllık enflasyona düşüş olarak yansıyacak.

★★★

Kaçla kapattık dönemi? İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyonunu yüzde 3.37, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 75.45 olarak açıkladı. Bir devlet kurumuna daha ne kadar zarar verilebilir. İstatistik Kurumu işte bunun en güzel örneğidir... Peki, gerçekten tüketici enflasyonu İstatistik Kurumu’nun açıkladığı gibi yüzde 75.45 mi?

★★★

Aynı maddelere bakıp, aynı hesaplamayı kullanıyorlar...

Mayıs ayında gıda enflasyonunu; Türk-İş: Yüzde 7.02... İstatistik Kurumu: Yüzde 1.69 buluyor.

Mahkeme, İstatistik Kurumu’na “Sen nasıl hesaplıyorsun, sepetini açıkla” diyor. İstatistik Kurumu, mahkemeye “Hadi lan sen kimsin!” çekiyor.

Gerisini yazmama gerek var mı? Bütün hikayenin özeti burada saklı...

Genci, yaşlısı, yandaşı, muhalifi herkes bu açıklananların gerçek olmadığını biliyor. Bundan daha trajik ne olabilir ki?

Söyleyeyim ne olabilir...

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından yayımlanan rapora göre, dünyada gıda fiyatları endeksi nisan ayında geçen yıla kıyasla yüzde 7.4 düşüş yaşadı.

Bizde gıda enflasyonu yalan dolan verilerle bile yıllık yüzde 70.14 yükseldi.

Dünyada gıda fiyatları da ucuzladı ya... Bilumum tarım ürününde gümrük vergisini sıfıra indirdiler. Ucuza ithal edip piyasaya sürdüler. El alemin çiftçisine parayı elden verdiler. Yine de fiyat artışını engelleyemediler.

★★★

Hâlâ bu seneyi atlatırsanız seneye kralız muhabbeti... Bugüne kadar yapılan benzer açıklamalarda ileriye dönük tek bir öngörünün ve hedefin tutturamamış olması enteresan tabii...  Klasiktir dayı taktiğidir... Sürekli “kazanım” kısmını ileriye ertelenir. Hiçbir şey yapmasan, bugün tatile çıkıp Aralık’ta geri gelip koltuğuna otursan o enflasyon yine düşecek zaten...

★★★

Enflasyondaki düşüş, bizi dolar kurunun sabit tutulmasına getiriyor. Dolara bağlı bir enflasyon demek, artmaması için kurları yapay olarak düşük tutacaksın demek.

Bu durum ne kadar sürdürülebilir? Yarattığı üretim azalması ne kadar tolere edilebilir? Anlamı,
başa döneceğiz demektir. Baz etkisi geçince tekrar gaz etkisinin yaşanması elzemdir.