Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rafinerilere yazı göndererek ithal ham petrole yapılan indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ithal ham petrol ve işlenmiş ürünler ile ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini açıkladı.

Yılmaz, bu doğrultuda rafinerilerin yapacağı güncelleme ile benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde indirim yaşanacağını söyledi.

AKARYAKIT FİYATLARI

Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 39,43 TL, Ankara'da 40,13 TL, İzmir'de 40,34 TL seviyesinde bulunuyor.

Motorin fiyatlarına ise bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirim gelecek.

İndirimin ardından motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 43,10 TL'ye, Ankara'da 43,86 TL'ye, İzmir'de 44,17 TL'ye düşecek.

YIL BAŞINDAN BU YANA YÜZDE 19 YÜKSELDİ

Akaryakıt fiyatları yıl başından bu yana keskin artış kaydederek iki aydan kısa bir sürede yüzde 20'ye yakın yükseldi.

Söz konusu indirimin fiyatlara azami olarak yansıması halinde benzinin litre fiyatı son 45 gündeki yüzde 19 artışın ardından yüzde 3,6, motorinin fiyatı ise yüzde 3,4 düşüş kaydedecek.

EPDK verilerine göre benzin fiyatı İstanbul'da 1 Ocak'tan 15 Şubat'a kadar geçen bir buçuk aylık dönemde yüzde 19 artış kaydederek ortalama 41,58 liraya yükseldi. Motorin'in fiyatı ise yine yüzde 19 artarak 44,62 liraya çıktı.