En küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanan ve gözaltında tutulurken hapishanede ölü bulunan Jeffrey Epstein'in dava dosyaları, olaylara ilişkin detayları ortaya koyuyor.

Bu dosyaların içerisinde 22 yaşından itibaren Epstein’in tarafından istismar edildiğini belirten Sarah Ransome’ın bir ifadesi yer aldı.

Davaya ilişkin kamuoyuna açıklanan son dosyalar göre mağdurun notunda eski ABD Başkanı Bill Clinton, Prens Andrew ve iş insani Richard Branson ile ilgili bazı iddialar öne çıktı.

(Sarah Ransome)

Ransome’un notunda şu ifadelere yer aldı:

“Jeffrey, arkadaşımı Bill Clinton, Prens Andrew ve Richard Branson ile cinsel ilişkiye girerken filme aldı Neyse ki arkadaşım, kayıtlardan bu kişilerin yüzlerinin göründüğü kısımları alabildi. Ancak Epstein, kayıtların hiçbirisinde gözükmüyor. İşte bu kadar akıllıydı.”

Ransome, arkadaşının seks kasetlerini 2008 yılında polise bildirdiğini söyledi.

Arkadaşının Jeffrey Epstein, Bill Clinton, Richard Branson ve Prens Andrew tarafından küçük düşürüldüğünü ifade eden Ransome, polisin hiçbir işlem yapmadığını kaydetti.

Davanın avukatlarından Alan Dershowitz ise iddiaların “güvenlikten yoksun olduğunu” öne sürerek reddetti. Avukat Dershowitz'in Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail'i soykırım iddialarına karşı savunması da bekleniyor.  

“ARKADAŞIM, TRUMP İLE İLİŞKİYE GİRDİ”

Yine kayıtlara göre Ransome, Epstein'ın adası Little St James'e götürülen tüm kızlara Victoria's Secret marka bikini ve gecelikler verildiğini iddia etti.

Dosyalarda Ransome'un, Clinton ve Branson'a yönelik suçlamalarının yanı sıra eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da suçlayan ifadeleri yer alıyor.

Dava kapsamında e-postaları incelenen Ransome gönderilerinden birinde, "bir arkadaşının, Trump ile ilişkiye giren kızlardan biri olduğunu" yazdı.

Trump'ın sözcülerinden Steven Cheung da söz konusu "asılsız suçlamaların yanlış olduğu için geri çekildiğini" söyledi.

Branson'ın kurucusu olduğu şirket Virgin Group’un sözcüsü, 2019’da Ransome’un "kasetleri uydurduğunu" söylediği bir röportaja işaret ederek, Ransome’un ifadelerinin "temelsiz ve asılsız" olduğunu ifade etti.

Ransome ise basına yaptığı açıklamada "bu olaydan uzaklaşabilmek için" söz konusu ifadeleri geri almak istediğini ifade etti.

Ayrıca Epstein'a ait adada genç kızların yanı sıra o dönemde adada olduğunu reddeden Epstein'in eski kız arkadaşı Ghislaine Maxwell'in de aralarında bulunduğu 2006'da çekilmiş birçok fotoğraf da ortaya çıktı.

EPSTEIN DAVASI

En küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanan Jeffrey Epstein, tutuklu bulunduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesi'ndeki hücresinde 10 Ağustos 2019'da ölü bulunmuştu.

Epstein'ın kız arkadaşı Ghislaine Maxwell, bazı zenginler, ünlüler ve devlet görevlileri için reşit olmayan kızların fuhuş tuzağına çekilmesi organizasyonunda Epstein'ın yasa dışı faaliyetlerine yardımcı olduğu iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulunmuştu.

Öte yandan, Epstein'ın mağdurlarından Virginia Giuffre, Prens Andrew'un New York ve Londra'da kendisini 17 yaşındayken taciz ettiğini öne sürerek 2021'de New York'ta dava açmıştı. Giuffre, Prens'in, reşit olmadığını bildiği halde rızası olmadan kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmişti.

EPSTEIN DAVA DOSYALARI

Aralarında Prens Andrew, eski ABD Başkanları Bill Clinton ve Donald Trump, eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, aktör Kevin Spacey, şarkıcı Michael Jackson, illüzyonist David Copperfield, avukat Alan Dershowitz ve eski New Mexico Valisi Bill Richardson'ın da isimlerinin bulunduğu dava dosyaları, çarşamba gününden itibaren kamuoyunu erişimine açılmaya başladı.

Dosyalarda, Johanna Sjoberg'ün 2001'de Epstein'in Manhattan'daki dairesinde Prens Andrew tarafından taciz edildiğine ilişkin verdiği ifade de ortaya çıktı, Prens Andrew ise taciz iddiasını reddetti.

Dosyalarda, Clinton ve Trump'ın isimlerinin yer almasına rağmen eski başkanlara yönelik herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Sjoberg'ün, Bill Clinton'ı genç kadınlardan hoşlanmakla suçladığı, Epstein'in New Jersey'deki mekanlarına gitmeden önce Trump'la iletişime geçtiği öne sürüldüğü dosyalarda, Clinton'ın temsilcileri, eski Başkan'ın Epstein'in suçları hakkında bilgi sahibi olmadığını savundu.