ABD uzun bir süredir bu skandalla sarsılıyor. 18 yaşından küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamasıyla tutuklanan ve 66 yaşında hapishanede intihar eden milyarder iş insanı Jeffrey Epstein ile ilgili yeni belgeler ortaya çıkarken birbirinden ünlü insanların isimleri bu skandala karışmaya devam ediyor.

Epstein, Manhattan'daki cezaevinde intihar ederek ölmeden önce birçok ünlü ve varlıklı insanla iletişim halindeydi. ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Epstein'in yazışmalarını, e-postalarını ve randevularını analiz ederken ortaya çıkan yeni fotoğrafları da yayınladı.

Mağdurlardan biri olduğunu söyleyen Virginia Giuffre isimli kadın da, çarşamba günü, Epstein ile bağlantısı olan 170'den fazla kişinin yakında ifşa edileceğinin ortaya çıkmasını kutladı ve bu açıklamayı "erken bir Noel hediyesi" olarak nitelendirdi.

YASAKLI BELGELER AÇIĞA ÇIKIYOR

Manhattan Federal Hakimi Loretta Preska, pazartesi günü, Giuffre'nin 2015 yılında hüküm giymiş Epstein’in yardımcısı ve eski sevgilisi Ghislaine Maxwell'e karşı açtığı, o zamandan bu yana uzlaşmaya varılan hakaret davasında uzun süredir yasak olan belgelerin açığa çıkarılmasını emretti.

Karara göre, daha önce davayla bağlantılı çeşitli mahkeme dosyalarında anonim olarak anılan düzinelerce kişinin kimlikleri, kendilerine bağlı materyaller "tamamen açıldığında" muhtemelen kamuya açıklanacak. 

Henüz isimleri açıklanmayan kişilere karara itiraz etmeleri için iki hafta süre vermesine rağmen Preska, isimlerin çoğunun zaten medya röportajları yoluyla ve Maxwell'in davası sonucunda kamuoyuna açıklandığına dikkat çekti.

12 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Eski Başkan Bill Clinton ve Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, her ikisinin de Epstein kurbanları olduğu iddia edilen kişilerle fotoğraflanmasının ardından raporda yer alması beklenen öne çıkan isimlerden sadece birkaçı.

Ancak Epstein tarafından cinsel tacize uğradıklarında çocuk olan kişiler de dahil olmak üzere bazı kısımlar gizli kalacak.

Bir zamanlar Epstein'in "seks kölesi" olarak tanımlanan Giuffre, kararı için Preska'ya defalarca teşekkür etti ve onu "gerçeği arayan ve adalet yapıcı" olarak nitelendirdi.​

Cinsel istismar savunucusu, Epstein'in geniş kapsamlı insan ticareti ağı aracılığıyla, gençliğinde Prens Andrew'la üç kez seks yaptığı iddiaları üzerine 2022'de 12 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.