ABD uzun bir süredir bu skandalla sarsılıyor: 18 yaşından küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamasıyla tutuklanan ve 66 yaşında hapishanede intihar eden milyarder iş insanı Epstein ile ilgili yeni belgeler ortaya çıkarken birbirinden ünlü insanların isimleri bu skandala karışmaya devam ediyor.

Epstein, Manhattan'daki cezaevinde intihar ederek ölmeden önce birçok ünlü ve varlıklı insanla iletişim halindeydi. ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Epstein'in yazışmalarını, e-postalarını ve randevularını analiz ederken ortaya çıkan yeni fotoğrafları da yayınladı. Bunlardan en dikkat çekeni ise Epstein'ın Polonyalı bir kurbanının Bill Gates ile olan pozları oldu.

Yayınlanmış fotoğrafta yüzü gizlenmiş olan kadın, kayıtlı bir seks suçlusu olan Epstein ile tanıştıktan sonra Epstein tarafından güçlü bağlantıları sayesinde kariyerine yardım edileceği konusunda kandırıldı.

68 yaşındaki Gates, Epstein'ın kurbanlarıyla fotoğraflarda görünen tek önemli figür değil. Polonyalı modelin ayrıca, 2014'te eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski CBS News gazetecisi Charlie Rose ve ünlü yönetmen Woody Allen ile birlikte de fotoğrafları bulunuyor.

HİÇBİRİNİ SUÇLAMADI

Mart 2014'te Jeffrey Epstein özel jetiyle Seattle'a gidip Bill Gates'i ofisinde ziyaret etti. Epstein, birkaç ay önce tanıştığı Polonyalı bir modeli de yanında getirdi ve modelin Microsoft'un kurucu ortağıyla fotoğrafını çekti.

Fotoğrafa bakmak, o zamanlar 20'li yaşlarında olan Polonyalı model için artık kötü anıları hatırlatıyor. O sırada ne kadar genç göründüğünü belirtiyor. Yakın zamanda yapılan bir röportajda "Şimdi kendime baktığımda normal görünmüyor. Bu insanların bakışlarını gördüm, sanki 'onun burada ne işi var?' diyorlardı" dedi.

Ancak bu fotoğraflara rağmen model, Gates'i veya diğer görünen isimleri suçlamadı. Avukatları ise, Epstein'ın seks kaçakçılığı operasyonunu ilerletmek için güçlü bağlantılarını kullandığını söyledi.

BAĞLANTILARINI KULLANDI

Epstein tüm bu önemli kişilerle ilişkiler kurarken ona sıklıkla ergenlik çağındaki veya 20'li yaşlarındaki çekici genç kadınlar eşlik ediyordu. Bankacılar ve ünlülerle yapılan toplantılarda Epstein'ın yanına oturdular. Bilim insanlarını, siyasi liderleri ve teknoloji şirketi kurucularını ziyaret etmek için özel jetiyle giderken Epstein ile birlikte seyahat ettiler. 

Polonyalı model ile birlikte ve 150'den fazla kadını temsil eden Avukat Brad Edwards, “Bu kadar çok güçlü insanla meşru bağlantıları olmadan Jeffrey Epstein, 2008'den sonra bu kadınların çoğunu koordine edemezdi” dedi. 

Kurbanların bir diğer avukatı Henderson ise, “Seks kaçakçılığı planını daha da kolaylaştırmak için iç içe geçirdiği güçlü insanları kullandı, bu insanlar bunu biliyor olsun ya da olmasın...  Çevresindeki herkesi bu meşruiyet cephesini yaratmak için kullanıyordu” dedi.

PARLAK BİR KARİYER VADETMİŞTİ AMA...

Epstein, iş liderleri ve pek çok önemli mevkiye sahip insanlarla genç kadınların görüntülerini biriktirdi. Ve kurbanların verdiği bilgiye göre bunları tehdit için kullanıyordu. Epstein'ın arşivlediği fotoğraflar arasında; Başkan Bill Clinton'un Epstein’ın “Lolita Express” olarak bilinen özel jetinde yapılan bir gezi sırasında eski Epstein çalışanı ve suçlu Chauntae Davies'den masaj alması da yer alıyor.

Polonyalı model ise 2015'te Epstein'ın, bir arkadaşının metresi olmasını önermesiyle beraber Epstein'ın ilk başta vaat ettiği kariyere ulaşamayacağını anlayarak onu reddetti: “Benim izlenimim, metresi olmak gerçekten ciddi olduğunuz tek iş önerisi. Gates veya Woody ile tanışmak harikaydı; teşekkür ederim, asla unutmayacağım."

"PİŞMANIM"

Gates ise daha önce Gates Vakfı için para toplama çabalarının bir parçası olarak, Epstein’ın Florida'daki 2008 mahkumiyetinden sonra 2010'larda Epstein ile birkaç toplantı yaptığını kabul etmişti.

Gates'in temsilcisi, ünlü milyarderin hayırsever amaçlar için bile olsa Epstein ile bir araya gelmiş olmaktan pişman olduğunu söyledi.

"HİÇBİRİNE ROL VERMEDİM"

Woody Allen ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Epstein'ın kurbanları manipüle etmek için Allen’ın adını kullandığını asla bilemediğini söyledi. Yönetmen, “Hiçbir zaman bir filmde kimseyi oynatmayı istemedim ve bunu hiç yapmadım” dedi.

KANDIRIP ÖZEL ADASINA GÖTÜRDÜ

Epstein, yalan ve istismar ağına girmek için sürekli olarak yeni potansiyel kurbanlarla buluşuyordu, genellikle Rusya ve Doğu Avrupa'dan cinsel istismar geçmişi olan genç kadınları hedef alıyordu.
Birçoğuna Epstein'den nakit yığınları, vizelerinin halledileceğine, ABD'deki eğitimleri için ödeme yapacağına veya kasabasına yakın dairelere yerleştirileceğine dair güvence veriliyordu. Ancak çok geçmeden, kendilerini Epstein’ın özel Karayip Adası'nda buluyorlardı.

Bazılarına modellike hayallerini bırakmaları ve kendileri üzerinde pratik yaptıkları masaj terapisini düşünmelerini tavsiye ediyordu. Kurbanlarının iddialarına göre; bu masaj seanslarında ise Epstein, sık sık cinsel saldırılarda bulunuyordu.

Epstein kurbanları arasında bulunan bir Rus model de Epstein tarafından ağırlığı hakkında sürekli taciz edildiğini söyledi. Ayrıca Epstein'ın sürekli onları fotoğrafla ya da vvideo ile çıplak bir şekilde kaydettiğini kayıt sırasında sürekli gülümsemeye zorladığını anlattı:

“Neredeyse her şeyi belgeliyor gibiydi, böylece ona karşı gelemeyecektik. Pozitif değilseniz, sana bir konuşma yapacaktı, çünkü o zaman ona göre nankör davranıyordunuz. Ve bu şükran mektupları, eminim ki onları ona karşı çıkmayacağımızın başka bir garantisi olarak kullanıyordu.”