Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Terörle Mücadele Birimi, resmi Facebook hesabından ABD üssü yakınlarında insansız hava aracı (İHA) düşürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki koalisyon üssünü hedef alan bomba yüklü İHA’nın yerel saatle 20.58'de düşürüldüğü belirtildi.

HASEKE’DE SALDIRI

Suriye'nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde İran destekli gruplar, ABD güçlerinin konuşlandığı üsse roket saldırısı düzenledi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Haseke'nin Kamışlı ilçesinde ABD güçlerinin konuşlandığı Himo üssüne, İran destekli gruplarca roket saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda ölü veya yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

ABD ÜSLERİNE SALDIRILAR

Irak'ta İran yanlısı Şii milislerin içinde yer aldığı "Irak İslami Direniş" adlı grup, "Gazze’deki saldırılara yanıt olarak", ABD ve öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bulunduğu üslere sık sık saldırılarında bulunduğunu duyuruyor.

Bu çerçevede Enbar’daki Ayn el-Esed Askeri Üssü, Erbil’deki Harir Hava Üssü, Bağdat’taki Victory Askeri Üssü ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınındaki ABD üssü defalarca bomba yüklü İHA'lar ile hedef alındı.

Haseke ve Deryrizor'da da ABD ordusunun üsleri yılbaşından bu yana sık sık roket ve aidiyeti bilinmeyen kamikaze İHA'larla hedef alınıyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları, ABD destekli terör örgütü YPG'nin işgalinde, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler ise Suriye devleti ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor.