Dünya 2023’e veda etmeye hazırlanırken Türk futboluna da son nokta, cuma günü Cidde’de oynanacak Süper Kupa maçında konulacak. Türk televizyonculuğunun duayenlerinden, SÖZCÜ Spor yazarı Ercan Taner saha içinden çok saha dışı konuşulan futbolumuzu ve diğer branşları değerlendirdi:

"Futbolda hiçbir şey değişmedi. Futbolun güzelliğini, duygusal coşkusunu konuşacağımıza; biraz daha geriye gidişini izledik. Futbolumuzda barış yok. Büyük mali zorluklar var. Mükemmel yönetilemiyor. Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası’na katılım vizesi alması dışında konuşulacak bir şey yok. Hep konuşuyorduk. “Sahada bir şey olacak, tedbir alın” diyorduk. Demeçlere dikkat edilsin, spor programlarında ağır dille konuşulmasın diye uyardık. Ne oldu? Hakem yumruk-tekme yedi. Kavgalar, hakem dövmeler alt liglerde vardı, Süper Lig’e geldi."

"PROBLEMLER ORTADA"

"Şaşırmayalım beklenen oldu çünkü. Şiddeti durduramazsak başarı hayaldir. Kulüplerin ekonomisini düzeltemezsek alınan bütün kararlar buz üzerine yazı yazmaktır. Federasyon Başkanı tam ayrılacak, bu iş olmuyor derken bir bakıyoruz; Kulüpler Birliği Başkanı ve Bakan bir araya gelmiş, açıklama yapıyor. Değişmeyen tek şey değişimdir. Bu işi yapamayan insanlar gerektiğinde görevlerinden ayrılmalıdır. Sözlükte buna istifa deniyor. Problemler halıların altına süpürülemez. Halılar artık parçalandı! Bütün problemler gün ışığında."

"ARTIK BU CAHİL İSTEKLERDEN VAZGEÇİLMELİ"

"Ne diyorlar: Yabancı hakem maç yönetsin. Cumartesi-pazar lig maçlarını oynayıp, yabancı hakem istiyorsan en iyisini getirmek zorundasın. O getireceğin adamlar kendi liglerinde maç yönetmeyecek mi? ‘Türkiye bizden hakem istesin de gönderelim’ diye mi bekliyorlar? Artık bu cahil isteklerden vazgeçilmeli. Kendi hakemimizi yetiştirmek zorundayız. Yabancı hakem istemek kolaycılıktır. Futbol bir eğlencedir, şovdur. Sosyal medyanın gücüyle, açıklamalar milyonları etkilemektedir. Olaylar çıkarsa bu işin sorumlusu biz olmayacağız. Yöneticiler bunu iyi düşünmeli."

"DÜNYANIN EN KÖTÜ DERBİSİSİYDİ"

"Rangers-Celtic gibi mezhep derbisi değil. Boca Juniors-River Plate gibi sınıf derbisi de değil. ‘El Clasico’ Real Madrid-Barcelona gibi siyasi derbi hiç değil. Bir köprü geçip derbi oynuyorlar. Bu derbiyi anormal şekilde paketlemek büyük sorunlara yol açıyor. Rekabet oyuncuları, teknik adamları çok etkiliyor ve son yıllarda futbol adına pek bir şey çıkmıyor. Beşiktaş-Fenerbahçe derbileri daha gollü daha heyecanlı, daha çok konuşulan derbiler oldu. Fenerbahçe-Galatasaray maçı dünyanın en kötü derbisiydi."

"MART SONUNDA ŞAMPİYONU GÖREBİLİRİZ"

"Ligin ilk yarısı Galatasaray ile Fenerbahçe’nin ‘Şampiyonluğun en büyük adayı’ biziz mücadelesi ile geçti. Beşiktaş tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadı. Bir takım kısa sürede 4 teknik adam değiştirir mi? Kim olduğu ve nasıl forma giydiği belli olmayan yabancılarla kadrosunu dolduran Beşiktaş, yeni yönetim ile ne yapacak? Hasan Arat’ın sporcu kimliği ve olimpik düşüncelere sahip olması takımı bu bunalımdan çıkarabilir. Eğer başarılı olamazsa 1 buçuk yıl sonra yapılacak kongrede yeni bir Beşiktaş Başkanı ile karşılaşabiliriz. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bu mücadelesi sezon sonuna kadar büyük ihtimalle devam edecek. Ama şöyle bir senaryo da var kafamda: İki takımdan biri beklenmedik şekilde tökezleyebilir. Ve mart sonunda şampiyonu görebiliriz. Bu, düşük bir ihtimal ama matematiksel olasılık da var."

"KİMSE OLİMPİYATTAN BAHSETMİYOR"

2024’te olimpiyat var. Hiç kimse bahsetti mi? Nasıl hazırlanıyoruz, hangi branşlarda altın madalya hedefliyoruz? Hangi sporcularımız iddialı? Özetle; biz sporu seviyor muyuz? Çünkü olimpiyattan olimpiyata hatırlıyoruz Mete Gazoz’u... 15 gün boyunca olimpiyat var diyeceğiz ve sonra unutup gideceğiz. Böyle spor anlayışı olmaz. Koskoca olimpiyat ile ilgili neler yapılacağının şimdiden kamuoyuna bildirilmesi lazım. Sporu seven genç nesiller böyle yetiştirilir.

"BİR NUMARALARI SPORUMUZ VOLEYBOL"

2023’te tek başarı var. Kadın Voleybol Milli Takımımız’ın şampiyonlukları. Voleybol artık bir numaralı sporumuz. Federasyon başkanı da bence Türkiye’nin en önemli spor insanıdır. Cimnastik, okçuluk, güreş, boks gibi branşların sporcuları ve başkanlarını da kutluyorum.

"2024 ÖZELLİKLE FUTBOLDA BARIŞ YILI OLMALI"

"2024 özellikle futbolda barış yılı olmalı. Bunu klasik olarak söylemiyorum. Bütün kulüpler barış ve dostluk kelimesini benimsemeli. Biz futbol izlemek istiyoruz kavga değil. Yoksa zaten boşalan tribünler iyice parmak ile sayılacak seyirci sayısına düşer. Anadolu kulüplerinin mali durumları umarım düzeltilir. Yabancılar sözleşmelerini tek taraflı feshedip gidiyor. Milli Takımımız’dan EURO 2024’te gruptan çıkmasını ve hedefe gitmesini bekliyorum."