Erdemoğlu Holding, SASA Polyester'de sahip olduğu şirket sermayesinin yüzde 2.5'ine denk gelen 135 milyon adet payı hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle kurumsal yatırımcılara 5,82 milyar TL'ye, yani dünkü kapanış fiyatının yüzde 9,8 altında sattı. Satış sonrası SASA hisseleri de sert geriledi.

Şirketten yapılan açıklamada, 135 milyon adet payın nitelikli kurumsal yatırımcılara satışının pay başına 43,1 TL'den gerçekleştiği belirtildi.

Kurumsal yatırımcılara hisse başı satış fiyatı hisselerin Borsa İstanbul'daki dünkü kapanış fiyatının yüzde 9.8 altında kaldı.

SASA hisseleri ilk işlemlerde yüzde 6'ya yakın düşüşle açılmasının ardından saat 10.21'de yüzde 8.03 düşüşle 43.96 liradan işlem gördü.

Şirketten yapılan açıklamada işleme yurtdışı yerleşik kurumsal yatırımcılardan 4,2 kat talep geldiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Erdemoğlu'nun SASA'daki hakim pay sahibi pozisyonunu koruma ve bununla ilgili etkin risk yönetimi amacıyla, satış işleminin uluslararası koordinatörü JP Morgan ile bir türev işlem de gerçekleştirildi belirtilerek, JP Morgan'ın Erdemoğlu'ndan, satış fiyatı olan 43,1 liradan 32.7 milyon adet SASA payı satın aldığı ifade edildi.

ERDEMOĞLU'NUN PAYI YÜZDE 75,94 OLACAK

Satış işleminin kapanış tarihi itibarıyla, Erdemoğlu’nun SASA'da doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu payların oranı yüzde 75,94 olacak.

Açıklamada ayrıca, "Erdemoğlu, SASA'nın çoğunluk pay sahibi kalmaya devam etmekte olup, SASA'daki yönetim kontrolünü sürdürmektedir" ifadeleri de yer aldı.

Erdemoğlu Holding işlemden elde edilen gelirin en az yüzde 75'ini SASA'ya aktaracak.

Bu aktarım önce hissedar kredisi olarak gerçekleştirilecek ve söz konusu hissedar kredisi daha sonra SASA nezdinde gerçekleştirilecek ve Erdemoğlu haricindeki mevcut pay sahiplerinin pay sahipliği oranında azalma meydana getirecek tahsisli sermaye artırımına katılım payına dönüştürülecek.