Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı. VAR kayıtlarının eski MHK Başkanı Lale Orta tarafından, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a gönderildiğini söyleyen Erden Timur, sahip olduğu bilgileri açıkladı. Geçen sezon oynanan Beşiktaş-Galatasaray maçının hakemi Ali Şansalan'ın, Beşiktaş kongre üyesi Mehmet Ali Avşar ile aynı otelde kaldığını ve maç sabahı kahvaltı yaptığını söyleyen Erden Timur, "Arkadaşsanız, o maçtan 3-5 gün önce görüşmemeniz gerekir." dedi. Bahis soruşturmasında yargılanan Nicolo Zaniolo'nun durumu ve Türk futbolundaki tartışmalar hakkında önemli ifadeler kullanan Erden Timur, ezeli rakibi Fenerbahçe'ye yönelik tartışma yaratacak sözler sarf etti. Sezon öncesi transfer dönemine ilişkin itiraflarda bulunan Timur, Cristiano Ronaldo'nun Türkiye'ye gelmek konusundaki fikrini sorduklarını açıkladı. Ayrıca, Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı Sebastian Szymanski ve Fred'i neden transfer edemediklerini anlattı. Timur, Fenerbahçe'nin sosyal medyada örgütlü bir yapı kurduğunu söylerken, "Aynı örgütlü yapı Galatasaray'da yok. Savcılık bununla ilgili soruşturma açsın, yarından tezi yok. Benim çözüm önerilerimden biri bu." şeklinde konuştu.

"ZANIOLA DAVASINDA SONUCA GÖRE..."

Erden Timur'un açıklamaları: "Çıkacak sonuca göre zararı olabilir. Oyuncuyla konuştuk. Menajeriyle de konuştuk ve dedikleri, böyle bir şey yapmadığı, o tip sitelerden blackjack gibi şeyler oynadığı. Onun da cezası nedir diye sorduk, 100-150 Euro rakamlar verdiler. Masumiyet karinesi diye bir şey var, beyan esastır. Zaniolo da geçmişte böyle bir şeye karışmamış, düzgün, genç, heyecanlı birisi. Telefonu ve iPad'i incelemede. Herhalde yakın zamanda sonucu çıkar. Eğer sonuç beyanı gibiyse, biz buna inanıyoruz. Aston Villa da karara bağlı olarak şey olabilir. Onlar da kararı bekliyordur haliyle. Onlar için de bir şey uygulanmadı. Herkes sonucu görmek isteyecek. Biz beyanına güveniyoruz."

"ANA MİSYONUMUZ 6 BÜYÜK LİGDEN BİRİ OLMAK"

"Geçmişte verilmiş söz nedeniyle yayına çıktım. Sürekli gündeme getirildiği için. Toplumun birbirine olan güveni inanılmaz derecede sarsılmış durumda. Birbirine en fazla güven duymayan toplumuz. O zaman hakikaten ligi yıpratmamak için, Galatasaray şampiyon olsa 'söyledi öyle oldular' denecekti. Artık geçmişle ilgili konuşuyoruz ama gelecekle ilgili önerilerde de bulunuyorum. Sonucunda olumlu bir yayın olacağını düşünüyorum. Şuna çok inanıyorum, belki üç yılda anlaşılacak, belki beş yılda anlaşılacak, ama bunu kendimiz için değil, toplum için istediğimiz sonunda anlaşılacak. Bizim ana misyonumuz 6 Büyük Lig'den biri olmak. Süper Lig'in altıncı değil, altı büyük ligin içinde olması lazım. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ni kazanması bu yoldan geçiyor."

"GALA GROUP OLUŞTURACAĞIZ"

"Varlık satmadan kar etmek sürdürülebilir bir gelir sağlıyor size. Kârınız, faizden yüksek değilse sürekli borcunuz yükselecek o yüzden yaşayamazsınız. Faaliyet dışı bir gelir sağlamak gerekiyordu, Florya meselesi öyle ortaya çıktı. Bizim başka türlü bu şeyden çıkamayız ve kazandığımız parayla borcumuzu ödeyip, kalanı fon olsun hiçbir zaman harcanmasın. Onun getirilerini harcayalım. O fonun getirisini de kendi kararıyla harcayamasın. O fonun getirisi de transfere gider yine sürdürülebilir olmaz. Alt fonlar oluşturduk. Seçimde de sürekli anlattık zaten. Altyapı fonu, gelecek yapılandırma fonu, multi-club fan gibi. City Group gibi GALA Group oluşturacağız. Genç oyuncularımızı pazara çıkarabilmek için." "Başkan 34-40 milyon Euro dedi, ben de 50 milyon Euro dedim. Başkanın dediği sponsorluk gelirini gerçekleştirmek üzereyiz. 40'ı geçtik."

"RONALDO'YA FİKRİNİ SORDUK"

"Ronaldo ile yemek yemedim. Sadece aracı biriyle fikrini sormak istedim. Her şey olabilir. Hep onu diyorum, binde bir bile olsa bir şeydir. Burada emanetçi olarak görev alıyorsun. İnsanın nefsi var tabii ki. Ama karar vermek gerektiği zaman, 'şu oyuncuya gitsek, alamazsak bizi yıpratırlar' öyle şeyler düşünmemek gerekiyor. Yüzde 1 bile olsa git. Bir gün yüzde 1 tutar, bir gün yüzde 5 tutar. Öyle bir düşüncesi olmadığını öğrendik. Burada farklı gelirleri olur, bir sürü merchandise olur. Onun kendi gelirlerinin olacağı bir şey önermiştik. Messi, Miami ile yaptı mesela. Ronaldo dünyanın her yerinde gelir üretir ama burası 80 milyonluk bir ülke. Ama 1-2 gün acaba kafası karıştırabilir miyiz diye düşündük ama kendi düşüncemizle kaldık."

"TRANSFER ÇALIMI KULÜPLERİ BİRBİRİNE KIRDIRIYOR"

"Szymanski iyi oyuncu dedim, Fred iyi oyuncu dedim, Rashica iyi oyuncu dedim. Transfer çalımı denen şey kulüpleri birbirine kırdırıyor. Bazen aynı oyuncuya talip olabiliyorsunuz. Ben hiçbir zaman Zaha'yı aldık, Tete'yi aldık, rakip kulüpbe gitmişti demedik. Rakiplerimiz ama Szymanski'de, Fred'de, Milot'ta neler neler dediler. Ben muhattaplarımızdan bir tanesini aradım, 'yapmayın' diye. X oyuncunun her şeyi var, oyuncunun tercihi bizdik, bu paraları veremezdik. Bizim transfer döneminde harcama limitimiz yoktu. Maalesef geçen sene 17 milyon Euro sponsorluk geliri vardı Galatasaray'ın. Tribün gelirimiz, tarihin en düşük asgari ücret karşılığı olarak bakarsak, döviz olarak bakarsak şampiyon takıma tarihin en düşük şeyini yaptık. Dolayısıyla harcama limitimizi artırmamızın iki yolu vardı, Şampiyonlar Ligi'ne kalmak. Onun üçte ikisi harcama limitine ekleniyor. Veya futbolcu sattığınızda."

"GELİRİMİZ OLSAYDI O OYUNCULARI DA ALIRDIK"

"Szymanski'yi kiralayabilirdik, bonservisiyle gitmek istiyordu. Harcama limitimiz yokken bu transferleri yaptık. Şampiyonlar Ligi'ne kalamasaydık, son iki gündeki transferleri yapamazdık. O yüzden bonservissiz oyuncu almak durumundaydık. Bonservissiz oyuncu da idman yapmamış oluyor. Geçen seneki tribün gelirleri fazla olsaydı, kadroyu daha erken kurabilirdik, bahsi geçen oyuncuları da almış olurduk."

"FENERBAHÇE'DE ÖRGÜTLÜ YAPI VAR, SAVCILIK SORUŞTURMA AÇSIN"

"Lafı kıvırmam, şu an için örgütlü bir düzenle karşı karşıyayız. O kadar örgütlü bir yapı var ki, Youtube şeyleri kurulmuş oralardan yayınlar. Bir gazeteci bir şey dediğinde acayip bir linç kampanyası. Araştırılsın bunlar. Sosyal medya yapılanması, herkesin, Türk futbolunun gelişimi için belli şeylerden ayrışması gerek. Özgür birey her şeyi geliştirebilir. Aynı örgütlü yapı Galatasaray'da yok. Savcılık bununla ilgili soruşturma açsın, yarından tezi yok. Benim çözüm önerilerimden biri bu. Herkesin telefon kayıtları incelensin. Gönüllü olarak imza vereceğim. Geçmiş 1, 2, 3 yıl. Tüm hesaplar incelensin. Anasının babasının dedesinin. Herkes hak yiyor. Hodri meydan, varsa yarın yapalım."

"SOSYAL MEDYAYA BAKMIYORUM"

"Herkes herkesle ilgili şikayette bulunabilir. Bunu belgelendirebilirseniz. Yoksa takipsizlik gelir. Fenerbahçe başvurdu, takipsizlik aldı. Yarın imza vermeye hazırım. Hiç kimse vermese de veririm. Böyle bir şey yapalım. Bu neye sebebiyet veriyor? Siz sosyal medyayla belli belirsiz bir şey yapıp insanları baskı altında tutuyorsunuz. Ben şahsen sosyal medyaya bakmıyorum. Oyuncuların üzerinde tabii ki etkisi var. Benim dediğim ekosistem için. Muhabir, yorum yapan insan etkileniyor. Toplu şekilde saldırı olduğunda çok etkileniyorlar hem de. Doğruya doğru diyemiyorsunuz ya. Sizinle ilgili olumlu bir şey söylediğinizde, ondan çıkar söylediğiniz söyleniyor."

"HERKES HATASINI HAKEMLERE YIKIYOR"

"Ben Kulüpler Birliği'ne ve TFF'ye hakem hatalarını bağımsız tartışalım dedim kabul etmediler. Hakem manipülasyonunun önüne geçelim. Herkes hatasını hakemlere yıkıyor. Ben açık açık şunu söylüyorum, üç büyük kulüp yarıştı ya, üçer tane hakem belirlesin. Dokuz hakem tek tek tüm maçları izlesin. Yüzde 80 de olsa ben güveniyorum, ne çıkıyorsa kabul ediyorum. Niye kabul etmiyoruz ki? Kim kaç puan avantaj sağlamış, niye yapmıyoruz bunu?"

"MUSLERA İLE SÖZLEŞME..."

"Fernando Muslera ile sözleşme yenileme gibi bir şey gündeme gelmedi. Sezon sonuna doğru bakacağız. Çocukları orada okuyor, burada yaşıyor. Muslera Galatasaray'ın önemli bir figürü. Bizim için de bu süreç ne olur bilinmez ama yıllarca bizimle olduğu için ayrılık kararı verecekse kolay bir süreç değil."

"NELSSON'UN FİKRİ SÖZLEŞME UZATMAMAK YÖNÜNDE"

"Nelsson'la konuştuk, rakamlarla anlaştık. İki sene daha sözleşmesi var. Her futbolcu forma giymek istiyor. Yedek kaldığında tepki duyan iyi bir şey. Bizim yarattığımız şey de rekabet. Biz çok tak tak tak söylemeyen kültürdeniz. Ona normal açıklama, bize sert de geliyor. Nelsson'un şu andaki fikri uzatmamak yönünde."

"SACHA'NIN ÜCRETİNDE İYİLEŞTİRME LAZIM"

"Sacha'nın performansından dolayı ücretinde iyileştirme lazım. Ama Galatasaray için de bir değer. Kariyerini yurt dışında sürdürmek istiyor. Öyle bir maaş skalası olması lazım ki, kariyerini yurt dışında sürdürmek istediğinde başkalarının karşılayabileceği bir rakam olması lazım. Nelsson bir önceki sene ciddi teklifler almıştı, bu sene de teklifler vardı. Tutmak istiyoruz biz."

"BAYERN MÜNİH'İ YENEBİLİRİZ, ÜÇ DE YİYEBİLİRİZ"

"Bayern Münih'i yenebiliriz. Altı sezondur 24 maçın 23'ünü kazandı, bir tane de beraberliği var. Bayern Münih, Tottenham'a, Liverpool'a kaç atıyor. Ama iki sonucu da önemsememek lazım. İnsanın temel sorumluluğu çaba. İnsan zaferden sorumlu değil, seferden sorumlu. Doğru düzgün çaba göster, sonucunda olacaktır zaten. Bayern Münih'i yenebiliriz, üç de yiyebiliriz."

"FENERBAHÇE 70 AÇIKLAMA YAPMIŞ"

"Rakip takımın lehine verilen karardan sonra konuşuluyor. Geçen sene 70'e yakın açıklama yapmıştı Fenerbahçe. Sözlü, yazılı ve Twitter üzerinden. Biz 20 küsür tane. Size bir sürü slayt hazırladım. Her şeyi veri üzerinden konuşurum. Beşiktaş 30 küsür. Geçmiş senelere baktığında hep dengeli. Galatasaray x yapıyorsa, Fenerbahçe de öyle. Geçen sene iki, üç defa yayına çıktım. Bir tanesinde yanlış bir şey söyledim, özür diledim."

"TOPLUMUN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN FIRSAT BU"

"Ben hiçbir MHK mensubunu, PFDK'yı, hiç kimseyle konuşmuyor olmam lazım. Konuşanlar var, yok mu? Sahadaki sonuçları etkileyecek boyutta tabi. İnternetten üyelerin isimlerine bile bakmam. Sadece benim telefonum değil, yanımda sinyal veren başka telefon varsa, daha çok konuştuğum insan kim, hepsinin telefonunu vermeyi taahhüt ediyorum. Çok iyi taraftarım, ama bu boş bir uğraş. Şampiyon olmak önemli değil, bu işin etkisi şu, bu işin frekansı çok yüksek. Toplumu çok etkiliyor. Herkese gidiyor. Toplumun geliştirilmesi için çok büyük bir fırsat bu."

"LALE ORTA VAR KAYITLARINI ALİ KOÇ'A GÖNDERDİ"

"Lale Orta'nın VAR görüntüsünü Ali Koç'a göndermesi. Kaydı var, nerede olduğunu da söyleyeceğim. Hukukçuyum sonuçta. Sokak dedikodusu değil. Doğruluğu teyit edilmiş bilgi. Olayın gerçekleştiği tarih 3 Şubat 2023. Lale Orta'nın MHK Başkanı olmasından 5 gün sonra. Riva'daki VAR odasına giriş çıkış kayıt altında tutuluyor. İsteyen istediği zaman girip çıkamıyor. Her girip çıkışını TFF'ye ve genel sekreterliğe ve teknolojik partnere bildirmek zorundasınız." "3 Şubat sabahı Lale Orta VAR odasına giriyor. Adana Demirspor-Fenerbahçe maçının VAR kayıtlarını izlemek istiyor. Mert Hakan'ın attığı gol, elle oynama gerekçesiyle iptal edilmişti. Ağır baskı altında kalan Lale Hanım, VAR hakemi Koray Gencerler'e soruyor, o da elle teması tespit ettiğini söylüyor. Elle teması gösteren o görüntü de sadece VAR odasında olduğu için, yüksek kale arkasında büyütülmüş görüntüyü cep telefonuna kaydediyor."

"ALİ KOÇ İKNA OLMUŞ AMA..."

"VAR odası kayıtları 1 sene boyunca silinemiyor. Lale Orta'nın VAR odasının kayıtları incelensin. Sayın Orta görüntüleri ne yaptı görülsün. Lale Orta bazı hakem arkadaşlarına bu görüntüleri gösteriyor. Bu görüntüleri Ali Koç'a yolladığını söylüyor. Kendisi o açıyı görünce ikna oldu ama Ali Koç da, 'bu saatten sonra taraftara anlatmamız zor' diyor. Mert Hakan'ın elle oynadığını gören Koray Gencerler 1,5 ay maç almadı." "Bir kulüp başkanına VAR odası görüntülerini gönderen MHK başkanının tarafsızlığını nasıl şey yapacaksınız? Bu çok çok vahim dediğim şeylerden bir tanesi. Bunun başka maçlarda olmadığını nereden bileceksiniz?"

"TFF BAŞKANINI MANİPÜLE ETMEYE ÇALIŞTI"

"Bu görüntü beIN'de yok. Türkiye'de yok. Amerika'ya yayın yapan beIN'de var. Lale Hanım'ın yayıncı kuruluşu aramasında farklı bir nokta var. 'Makam olarak yetkim var' diyor ama yok öyle bir yetkisi. Eğitim veya kendi içerisinde kalacak şekilde bir yetki. Bir kuruma müdahale var. Görevi kötüye kullanma var. Bir ufak kayıt daha var. MHK başkanı, yayıncı kuruluş program müdürü Tarık Dağlı'yı aramayı sürdürmüş müdür? Bize gelen bilgiler aramaya devam etti. VAR'daki görüntüleri yayıncı kuruluşa göndererek 'düzeltsin' diyorlar. Kurum yetkilisi kendisine getirdiği görüntüye göre 'kırmızı kart' diyor. Lale Orta manipülasyon yapılıyor diyor. Kendisi TFF başkanını manipüle etmeye çalışıyor."

"ALİ ŞANSALAN, BU KİŞİ İLE KAHVALTI YAPMIŞ MIDIR?"

"Beşiktaş-Galatasaray maçıyla ilgili şöyle bir şey vardı. Ali Şansalan atanınca şunu duyduk: Beşiktaş-Alanyaspor maçında 4. hakem olarak görevlendirilen Ali Şansalan, Beşiktaş kongre üyesi Mehmet Ali Avşar ile aynı otelde kalmış mıdır? Bu maçın sabahında bu kişi ile kahvaltı yapmış mıdır? Müsabaka toplantısı için stadyuma kongre üyesinin aracıyla gitmiş midir? Alanyaspor maçının ardından kongre üyesinin aracıyla stadyumdan ayrılmış mıdır? Bu konularda ifadeleri alınmış, sorular sorulmuş mudur? Bu kongre üyesiyle çok yakın arkadaştır, o ayrı. Beşiktaş maçına bu hassasiyeti gütmesi lazım bir hakemin. Arkadaşlarmış. Olamaz, olmamalı. Arkadaşsanız, o maçtan 3-5 gün önce görüşmemeniz gerekir."

"ALİ KOÇ BENİMLE İLGİLİ DOSYA HAZIRLATTIĞINI SÖYLEDİ"

"Bir spor yöneticisinin hakkında şikayet hattı kurulduğunu görmedim. Fenerbahçe kurdu. Ali Bey kendisi söyledi bunu. Hakkımda yarın ne iftira kampanyaları yapılacak! Bir mevlite gittiğim için neler denildi. Kadın-erkek birbirine sarılıyor. Tarikat liderinin elini öptüğüm söyleniyor. Ama ben el öpmüyorum. Kadın var, tarikat lideri deniyor. Komedi. Bir spor yöneticisiyle ilgili bu da çıktı. Ben hiç böyle bir şey görmedim.  Ali Koç, benimle ilgili dosya hazırlattığını söyledi. Sonra öyle bir şey söylemedim falan demeye getirdi."

"BUNU UMURSARSAK, LEŞ VEYA DEĞERSİZ BİR VARLIĞIZ"

"Ne yaşanacaksa yaşanacak! Söylediklerimin doğru olduğunu biliyorum. Bir daha yaşanmaması için söylüyorum. Kayıtları biz de verelim, dibine kadar soruşturulsun! Galatasaray mı şampiyon? Fenerbahçe mi şampiyon? Bunu umursarsak, leş veya değersiz bir varlığız. İtalya bak ne oldu? Şike, mike bak gitti! Şimdi yeniden yükselmeye çalışıyor. Erden Timur güme gitmesin, Ali Koç güme gitmesin, Dursun Özbek güme gitmesin... Çocuklarımızın geleceğinden çalmayalım. Herkes kayıt verecek. Bu tezgah, büyük tezgah. Burada örgütlü suç var. Terör örgütü demiyorum. Örgütlü bir yapı var. Soruşturulsun. Çamur atmak, sahada bir şey elde etmek. İncelensin hepsi. Sistemden beslenenler, sistemi değiştiremezler."

"SZYMANSKI DÜRÜSTSE SÖYLER"

"Biz Tete'yle Zaha'yı aldık bir kelime bir şey demedim. Szymanski dürüstse söyler Florya'ya falan gelmediğini. Görüşme olduğunu söylüyorum işte. Bu ilkesel farklılıktır, dünya görüşü farklılığıdır. Ben bir oyuncunun hakkını yiyemem."

"SİZ KATİLSİNİZ DEDİM"

"Bu ekosistemin gelişmesi, size 10 kat daha faydalı. İki puan, üç puan almaktan daha iyi. Bu işte kim daha çok ahlaklı davranırsa, orta vadede hep daha başarılı olur. Ben bunları o gün söylesem, 'hakemleri korkuttu' falan diyecekler. Her şey incelensin, yok olduğuna inansınlar. Bu kadar da germesinler toplumu. Toplum bu kadar gerileceğine gitmeye razıyım. Siz katilsiniz dedim. Bu gerginliği artıran katildir. Daha 5. haftadan bu kadar gerersen ne olacak? Başkasının çocuğuna kimse bunu yaşatmasın."

"ERTUĞRUL ASLAN'IN İNCELENMESİNİ İSTİYORUZ"

"Geçen sene PFDK kararlarıyla Fenerbahçe'nin bir defada en çok blok kapama aldığı ceza 11. Bizim 40 blok, 32 blok cezalarımız var. Bunların arkasında neler var diye baktık. Temsilciler kurulunda, bunun incelenmesini istiyoruz. Ertuğrul Aslan var. Koç Holding bünyesinde çalışıyor. Böyle şeyler olamaz. Nasıl ki biz hiçbir kurul üyesiyle görüşemezsek, böyle bir şey olamaz. Arçelik'te satış müdürü. Bu kişi bizim maçlarımıza geldiğinde hep ceza alıyoruz."

"ORAYA İNMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ"

"Trabzon maçında aşağıya iniyor mesela. Aşağıya inmeye yetkisi yok. Onun da görüntü kaydı var. Oraya inmesi diye söz konusu olamaz. Bu kadar cezai şeyi nasıl alıyoruz, bunların açıklanması lazım. Bağımsız raporlama düzenine ihtiyaç var. Lütfen güç odakları bu işi bana dokunuyor diye şey yapmasın, çözmeye çalışsın. Tüm safralarımızdan kurtulma şeyi olsun. Çok isteyene üç şampiyonluk daha verelim, bu işler çözülsün. Bunun için yalvarmam gerekiyorsa yalvarırım. Salak mıyım bu kadar iş yapmışım, kafamız çalışıyor herhalde buradan ne zarar göreceğimizi biliyoruz. Ama bir işin içindeysek toplumun yararına olsun."