İnsani yardım taşıyan 5 TIR, Gazze’ye yardım için İstanbul’dan yola çıktı. Yardım TIR'ları Sultangazi’den İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından uğurlandı. 

İBB’nin yardım tırları Adana’ya ulaştıktan sonra Kızılay ve AFAD koordinasyonunda Gazze’ye gidecek.

İmamoğlu, 2023 yılının ekim ayının başından beri Gazze’de yaşanan insani drama tepki göstererek “Hiçbir gerekçe sivil ve masum bebeklerin çocukların, kadınların, yaşlıların katledilmesini  hafifletemez. Artık bombardımanların olağan hale gelip ne yazık ki haber değeri bile taşımadığı günleri yaşıyoruz. Bu insanlık dramının sıradanlaştırılmasına elbette biz İstanbul halkı olarak seyirci ve kayıtsız kalamayız kalmadık” dedi.

Gazze’de bir insanlık suçu işlendiğinin altını çizen İmamoğlu “Bazı uzmanlara ve hukukçulara göre İsrail'in yaptığı bu soykırım tarihe ne yazık ki kötü bir süreç olarak geçmiştir” dedi.

"BU MİSYON ATATÜRK’ÜN EMANETİ"

İmamoğlu "Savaş ve yıkımlar sadece yeni savaş ve yıkımlara yol açar. O nedenle bizim hiçbir zaman vazgeçmediğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz şiarımız Atatürk'ün ‘yurtta barış, dünyada barış’ anlayışı çok değerli bir ilkedir. Türkiye mazlum milletlerin tarih boyunca her zaman lideri olmuştur. Olmak zorundadır. Bu ülke içine söylenen hamaset dolu sözlerle de olması mümkün değildir. Güney Afrika gibi sonuç alıcı diplomatik hamlelerle olabiliyor. Bu misyon,  hem tarihin bize yüklediği misyon, hem de Atatürk'ün bize emanet ettiği misyondur. Kuruluş idealimizin misyonudur. Atatürk'ün bütün dünyaya yüzyıl önce haykırdığı buydu" diye konuştu.

“Gazze'deki soykırıma ikircikle değil lafla, hamasetle değil, gerçek anlamda samimice karşı çıkma zamanıdır” diyen İmamoğlu, masum ve mazlum Filistin halkının yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

FİLİSTİNLİ GENÇLERE BURS ELEŞTİRİLERİNE YANIT

İBB’nin insani yardımlara ek olarak ailelerine ulaşamayan savaş mağduru İstanbul'da üniversite eğitimlerini sürdüren 334 öğrenciye tek seferlik 7 bin 500 lira burs desteği verdiklerini hatırlatan İmamoğlu şöyle konuştu: 

"Bunu eleştirenler oldu; ‘vay efendim Türk öğrencilere versene’ diye. Biz zaten İstanbul'da 100 bin öğrencimize üniversite bursu veriyoruz. Onlar bu memleketin evlatları. Verdik, daha da vereceğiz. Peki bu süreçte ne yapacaktık?

Elbette savaş nedeniyle ailesiyle irtibatı kesilen, ailesinin harçlık bile gönderemediği, belki hayatta kalıp kalmadığını bile bilemeyen bu gençlerimize en insani şekliyle yaklaşmak bizim sorumluluğumuzdur. Kaderine mi terk edecektik?

Bu ne bize yakışır, ne milletimizin duygularına yakışır. Kimseyi bu ülkede, bu şehirde ne idüğü belirsiz kişilere teslim etmezdik, etmeyiz. Onları yalnız bıraksam, benim de kafamı rahatlıkla yastığa koymam mümkün değildi” diye konuştu.

İmamoğlu, konuşmasına burs alan Filistinli öğrencilerden Yusuf Bereket’i yanına davet ederek devam etti. İmamoğlu “Eminim ki İstanbul halkı verdiğimiz bu desteği kendi içlerinden ‘helali hoş olsun’ diyerek destekliyorlardır. Kimse hamaset yaparak bizi insanlık onuru kavramlarından uzaklaştıramaz"

YARDIMLAR ADANA’DA KIZILAY’A TESLİM EDİLECEK

İmamoğlu, yardım süreciyle ilgili de bilgi vererek “İsrail'in saldırısı başlar başlamaz talebimiz üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde Gazze halkına insani yardım ulaştırma kararı alınmıştır. Tüm siyasi partilere, belediye meclisi üyelerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Gazze'ye yardım amacıyla gıda, hijyen malzemeleri, bebek- anne seti, bebek sütü, maması ve giyim malzemesi tedarik ettik. Ve bugün Kızılay aracılığıyla Gazze halkına milletimiz adına gönderiyoruz. Yardım malzemeleri AFAD tarafından talep edilen standartlara uygun olarak hazırlanmıştır. İnsani yardım malzemesi yüklü 5 tırı Kızılay'ın Adana'daki deposuna teslim etmek üzere yolcu ediyoruz” dedi.

KURUM’A GAZZE TEPKİSİ: ALLAH SENİ AFFETSİN 

İmamoğlu “Çok üzüntü verici bir olay daha yaşadık” diyerek konuyu rakibi Murat Kurum ile yaşadığı Gazze polemiğine getirdi. İmamoğlu şunları söyledi:

"Biz alışığız bunlara. Bazen seçim öncesi şirazesi kayan bazı insanlar neye laf yetiştireceğini, neyi neye söyleyeceğini şaşırıyor, karıştırıyorlar. Ben onun için üzülerek kendisine ithal ya da acemi aday diyorum. Kalkıp bana Gazze'yi anlatıyor.

Kazanırsa Gazze kazanacakmış. Çok da laf etmek istemiyorum. Allah seni affetsin diyorum. Bu tarz düşüncelerle başarılı olacaklarını düşünenlere Allah yardımcı olsun. Allah akıl versin. Türkiye'nin hamaset dolu ama aslında korkak dış politikasının sözcülüğünü yapmış oluyor.

Bir yandan da aslında hükümete ‘sen bir şey yapmadın’ demek istiyor. Yani o gelince İstanbul'a Gazze'yle ilgili süreçleri çözeceğini iddia ediyor. Farkında olmadan Sayın Cumhurbaşkanı'nı Filistin konusunda eleştiriyor aslında.

Tabii yarın onu atayan irade ‘Gazze derken bana mı sordun’ diye kızarsa acaba ne yapacak diye de düşünmeden edemiyorum. Daha önce biliyorsunuz Mavi Marmara konusunda da çıkıp ‘Mavi Marmara'yı bana mı sordunuz’ diye fırça atmıştı. Gazze'den bahsederken de bunu der mi? Vallahi der.”

AKP’LİLERE SESLENDİ: İKTİDARA CEVABI 31 MART’TA SİZ VERİN

İmamoğlu AKP’lilere de seslenerek şunları söyledi:

"Buradan AK Parti'ye gönül vermiş bütün kardeşlerime kalbimin derinliklerinden kopan şu sözleri söylemek istiyorum. Sevgili hemşerilerim, AK Parti'ye oy vermiş olabilirsiniz. Artık yeter. Bu tutarsız sadece sizlerin inanç dünyanız üzerinden siyaset kurgulayan iktidara 31 Mart'ta en büyük cevabı sizler verin.

Bunu düşünmek zorundasınız. Seçimmiş, siyasetmiş, kazanmakmış, kaybetmekmiş, inanın hepsinin çaresi var. 1000 defa kaybederim ama bir kez bile ayrımcılık yapmam, insanı ayırmam, hor görmem.

Bugün buradan bir şey daha ekliyorum kardeşlerim; inanın bana 1000 defa kaybedeceğimi bilsem bile bir kez dahi inancımızı, merhametimizi ve yüce dinimizi ve diyanetimizi manipüle etmedim etmeyeceğim.

Bunu yapanları da asla muteber görmedim, görmeyeceğim. Sizleri asla Allah'ın, yüce Yaradan'ın diniyle, kitabıyla aldatmayacağım. Bu benim sizlere şeref ve namus sözümdür. Bu benim hayata bakış yolculuğumdur ve şiarımdır."

 "GAZZEYE YARDIM İÇİN İBB'Yİ KAZANMAYI BEKLEYEMEZSİNİZ"

Erdoğan'ı Gazze meselesini İstanbul seçimlerine malzeme yapmakla suçlayan İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Aylardır Filistin'de mazlumlar inim inim inlerken ticareti durduramayanlar, gemilerini limanlara çekemeyenler kalkıp utanmadan, sıkılmadan Gazze edebiyatı yaparak İstanbul seçimine malzeme yapmaya kalkıyorlar.

Biraz samimi olsaydınız Güney Afrika hükümetinin gösterdiği dirayeti gösterirdiniz. Gazze'ye el uzatmak için İBB'yi kazanmayı beklemezsiniz, bekleyemezsiniz. Böyle bir haddiniz de yok. İşinizi yapın, görevinizi yapın.

"İŞE TİCARETİ DURDURMAKLA BAŞLAYIN"

Türkiye Cumhuriyeti gibi dev bir ülkeyi yönetiyorsunuz. Bölgenin devi, bölgenin lideri. Bölgeye abilik, bölgeye barış, bölgeye huzur getirmesi gereken bir ülkeden bahsediyoruz. Bir dakika bile bekleyemezsiniz, beklemeyin. Hemen el uzatın Gazze'ye. Biz de sizleri takdir edelim. Hükümetimiz, devletimiz gereğini yapmıştır diyelim. İşe önce ticareti durdurarak başlayın.

Bu talihsiz sözlerden bu yana gerçekten inanan, merhameti olan, muhafazakar çevrelerde yaşamış dostlarımızdan çok sayıda mesajlar alıyoruz. İnanın o sözler en çok da bu kardeşlerimizin başını önüne eğdirmiştir. Çünkü bu millet samimi, inançlı insanlardan oluşur. O yüzden sizden utanmışlardır.

Bu kardeşlerime de seslenmek istiyorum. Lütfen sizler başınızı önünüze eğmeyin. Sizler inancınızı, dininizi, güzel duygularınızı, samimiyetinizi, böylesine hoyratça istismar eden, istismar etmekten geri durmayan bu siyasetçilerin miadı dolmuştur. Hele hele gençlerimize zaten kendilerini anlatamazlar, anlatamayacaklar. Sizin suçunuz, günahınız yoktur. Hiçbiriniz bunlara, bunun için destek olmadınız.

Bir gün sizin Filistin merhametinizi, kardeşlik duygularınızı bile belediye seçimlerine malzeme yapacaklarına ihtimal vermediniz. Ama bunların koltuk için üç beş oy için kendilerini bu kadar düşüreceklerine inanmadığınızı da biliyorum. Siz başınızı öne eğmeyin. Tekrar ifade ediyor ve dua ediyorum, Allah bunları ıslah etsin. Allah yardımcıları olsun, Allah akıl versin.”

“KARADENİZLİ BİR İSTANBUL EVLADI GÖNDERİYOR”

Gazze ile dayanışmaya devam etmeye bir görev olarak devam edeceklerini belirten İmamoğlu sözü, genç Yusuf Bereket’e verdi. Bereket “Buraya ilk geldiğim zaman yardım kutuları bakıp duygulandım.  Hiç düşünmezdim bu kutular aileme gidecek, Gazze'deki çaresiz kalan gidecek ama ben gönderemeyeceğim. Karadenizli bir İstanbul'a evladı gönderecek. Onlara sahip çıkacak.  Buradaki öğrencileri sahipsiz bırakamazdı. Yardımları gönderdiğinde, bursları verdiğinde İstanbul’un bütçesi daha da bereketli olacak. Türkiye'deki Filistinli öğrencilerin sayısı. 7 bine yakın. Biz bağımsızlık mücadelemizi  sadece silahla kazanmayacağız. Kesinlikle ama kesinlikle bilimle kazanacağımıza inanıyorum” dedi.

Genç Yusuf, boynunda taşıdığı 20 yıl cezaevinde kalmış Filistin Spor Bakanı’nın kendisine verdiği Filistin atkısını, bir gün kendisini Gazze'de ağırlarken geri almak üzere emanet etti. Yusuf, “Filistinlilerin abisi” dediği İmamoğlu’na kalbinde taşıması için Filistin rozeti,  eşi Dilek İmamoğlu’na da Filistinli kadınların yaptığı bir bilekliği  hediye etti. İmamoğlu da çok onurlandığını ve gururlandığını söyleyedi.

GAZZE POLEMİĞİ, KİM NE DEMİŞTİ?

Murat Kurum’un “31 Mart’ta Gazze’deki mazlumlar sevinecek. Gazze’nin özgürlüğü için İBB olarak Gazze’ye yapacağımız yardımlar için 31 Mart’ta milletimiz gerçek belediyecilikten yana tavrını koyacaktır” açıklaması polemiğe neden olmuştu. 

Ekrem İmamoğlu, “İBB'yi o kazanırsa ‘Gazze'ye yardım edeceğim’ demiş. Aslında farkında değil. Hükümeti eleştiriyor.  Acemi adayın dengesi o kadar bozuk ki, farkında olmadan Erdoğan’ı eleştiriyor. Daha yeni başladık. Kavga etmeyin. Yan yana afişleriniz var. Sonra makası alıp kesmeye başlarlar. Bak Sayın Erdoğan'ın sağı solu belli olmaz” demişti. 

İmamoğlu, İBB’nin topladığı yardımların 5 Mart Salı günü Sultangazi’den Gazze’ye yola çıkacağını da açıklayarak Kurum’a “ Gel orada beraber İstanbulluların yardımlarını hep beraber Gazze'ye yollayalım” çağrısı yapmıştı.