Uluslararası kamuoyunun bir süredir gündeminde olan doğum oranlarının düşük olması dün gerçekleşen Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte Türkiye'ye de sirayet etti... 

"Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor" diyen Erdoğan, doğum oranının düşük olmasının endişe yarattığını vurgulamıştı. 

Erdoğan'ın açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden, bilim dünyası, doğum oranlarının düşük olmasının önündeki bir unsur olabilecek bir bulguya ulaşılmasını tartışıyor. 

İngiltere'deki Manchester Üniversitesi ve Kanada'daki Queen's Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının ortak çalışmasının sonuçları Human Reproduction isimli dergide yayınlandı. 

Bilim insanları Cryos International isimli dünyanın en büyük sperm bankasına bağışta bulunan ve Danimarka'da yaşayan 6758 erkeğin spermini inceledi. Uzmanlar ortalama sperm yoğunlunun son 6 yılda çok değişmediğini tespit ederken, spermlerin hareketinin azaldığını fark etti. 

Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamalar gündem oldu. 

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Profesör Robert Montgomerie, "Spermlerin hareketinin 2019-2022 yılları arasında düşmesi hiç beklenmedik bir bulgu. Bu düşüş kabaca dünya çapındaki Covid-19 salgınının başlangıcına denk geliyor. Corona virüsünün spermi doğrudan etkilediğini gösteren bir kanıt olmasa da, yaygın karantinaların çalışma düzeninde, diyette ve fiziksel aktivite seviyelerinde değişikliklere yol açıp açmadığını tahmin ediyoruz ki bunların sperm hareketliliğini etkileyebileceğini zaten biliyoruz" dedi. 

Bilim insanları spermlerin tembelleşmiş olabileceğini açıklarken daha önce gündeme gelen "sperm sayılarının düşük olmasının" gerçeği yansıtmadığı da kanıtlandı.

Araştırmada sperm sayısının belli bir oranda düştüğüne dair araştırmalar olduğu da hatırlatıldı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan dün gerçekleşen Kabine toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunmuştu. Son dönemde birçok ülkede gündeme gelen doğum hızının gerilemesiyle ilgili konuşan Erdoğan'ın sözleri gündem olmuştu.

Erdoğan, "Aile müessesesi bir bütün olarak tarihinin en çetin sınavını veriyor. Çok farklı alanlarda ailenin ciddi sıkıntılarla yüzleştiğini görüyoruz. Yakın zaman önce açıklanan 2023 yılı doğum istatistikleri bu tehditlerden ülkemizin de azade olmadığını göstermiştir. Aile meselesinin önemine her vesile ile dikkat çekiyorduk. Son veriler haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor" ifadesini kullanmıştı