Gazze'ye haftalardır bomba yağdıran İsrail'in Hamas liderlerine suikast planları da gündemdeki yerini koruyor.

İsrail'in 2 Ocak'ta Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hamas'ın iki numaralı ismi Salih el Aruri'yi öldürmesi sonrası farklı ülkelerdeki Hamas liderlerinin saldırıya uğrama ihtimali Türkiye'de de gündem olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in aralarında Türkiye'nin de olduğu ülkelerde Hamas liderlerini öldüreceği haberleriyle ilgili "Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler" demişti.

Ocak ayı başında İsrail dış istihbarat servisi Mossad’a yönelik İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda ise 34 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan şüpheliler, Türkiye’de yaşayan yabancılara yönelik keşif, takip ve adam kaçırma planlamakla suçlanıyor.

ABD'nin önde gelen yayınlarından Foreign Policy, İsrail'in Türkiye'de Hamas üyelerine saldırı düzenleyebileceği iddiasıyla ilgili detaylı bir habere imza attı. Vohra-Anchal imzalı haberde, "Türkiye ve Katar gibi ülkelerde Hamas liderlerini öldürmenin Lübnan'daki kadar kolay olmadığı" yorumu yer aldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kasım ayında Hamas liderlerine suikast için Mossad'a yeşil ışık yaktığını hatırlatan dergi, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet'in şefi Ronen Bar'ın da Türkiye'deki Hamas liderlerinin öldürüleceğini söylediğine dikkat çekti. 

Hamas liderlerinden Aruri, İsrail'in Beyrut'a düzenlediği saldırıda öldürülmüştü.

'İSRAİL, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ GÖZETİYOR'

Foreign Policy, Lübnan ve Suriye gibi savaşın sürdüğü ülkelerde Hamas liderleerine suikast düzenlemenin daha kolay olduğunu, ancak "önemli bir askeri güç" olan Türkiye ve enerji devi Katar'da bunu yapmanın İsrail için risk yaratacağının düşünüldüğünü yazdı. Dergiye konuşan istihbarat ve güvenlik kaynakları, Mossad'ın Hamas üyelerini barındıran her ülke için ayrı planı olduğunu, İsrail'in gizli planında Türkiye içinde suikast düzenlenmesinin öngörülmediğini vurguladı.

Kaynaklar, İsrail'de Türkiye'nin hassasiyetlerinin gözetildiğini ve ikili ilişkilerin riske atılmak istenmediğini, Hamas liderleri kitlesel olarak Türkiye'de olmadığı sürece Mossad'ın Türkiye'de Hamas'a saldırıyı düşünmediğini aktardı. İsrail'in suikast yerine Türkiye'ye Hamas'a desteği azaltması için ABD'nin de yardımıyla baskı yapmayı tercih ettiği belirtildi.

Foreign Policy'ye konuşan eski İsrail ulusal güvenlik danışmanı Eran Lerman, "İsrail Türkiye'de suikast düzenlemeyecek. NATO ülkesi ve önemli bir askeri güç, o nedenle böyle bir olay başımızı çok ağrıtabilir. Türkiye önemli bir ticaret ortağı, ağır baskı kurmayı tercih ediyoruz" dedi. 

Haberde, Erdoğan ve Netanyahu arasındaki gerilime rağmen iki ülkenin karşılıklı hassasiyetleri gözettiği de ifade edildi.